November Talks: Ivana a Jan Bendovi

Přednáška v anglickém jazyce se koná v pondělí v 18.00 hodin v přednáškové síni 155 Gočár na Fakultě architektury, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Určena je nejen studentům ale i široké veřejnosti, vstup je volný. 

V městě bez silné prostorové struktury lidé ztrácí identitu a trpí. Výzkum, který provedli Ivana a Jan Bendovi před více než 40 lety v Mostě je inspiruje celý život, představí jej na Fakultě architektury ČVUT.
  
Přednáškový cyklus November Talks na Fakultě architektury ČVUT zahájí v pondělí 4. listopadu Ivana a Jan Bendovi, česko-kanadští architekti a urbanisté s rozsáhlou globální profesní zkušeností. V přednášce s názvem Image of the City: From Research to Design to Build představí výzkum prostorové struktury města Mostu, který zpracovávali v 70. letech a ze kterého následujících 40 let čerpali ve své mezinárodní architektonické a urbanistické tvorbě.

Jejich vystoupení bude první ze čtyř „listopadových promluv“, které na FA ČVUT již pátým rokem přivádí významné zahraniční architekty, urbanisty a krajinářské architekty. Přednáškový cyklus November Talks od roku 2006 podporuje nadace Sto Foundation na evropských školách architektury, letos se koná v Londýně, Paříži, Benátkách, Stuttgartu a Štýrském Hradci. V Praze má podtitul „Transformace: proměny hranic profesí v proměňujícím se světě“

Přednáška Ivany a Jana Bendových představí klíčový výzkum, na kterém architekti pracovali v 70. letech pod vedením teoretika a kritika umění a architektury Jiřího Ševčíka na nově osamostatněné Fakultě architektury. Práce Obraz Mostu: Výzkum hmotové a prostorové struktury města vyšla v roce 1977 a v českém prostředí byla první, která se věnovala výzkumu obrazu města podle metod dnes již kultovního amerického urbanisty Kevina Lynche nebo norského teoretika architektury Christiana Norberga Schulze.

Pro své bádání si Bendovi vybrali „dvojměstí“ Most, historické město původně s 35 000 obyvateli a nové město most s 60 000 obyvateli. Starý Most byl zničen těžebním průmyslem a nahrazen novým městem založeným na modernistických ideálech. Při jeho analýze zkoumají mentální obraz stále žijící v myslích obyvatel historického Mostu a porovnávají jej s jejich mentálním obrazem nově vystavěného města. Na výsledcích pak ukazují, že rekonstruovaný obraz historického města měl mimořádnou identitu, která byla založena na bohaté historii a krajinném kontextu, ale v první řadě na silné a jasné prostorové struktuře. Chybí-li tato struktura, odráží se to nejen na špatné topografické orientaci, ale především na ztracené identitě a existenciálním utrpení obyvatel města.

Znalosti získané z přes 40 let starého výzkumu využívají Ivana a Jan Bendovi dodnes. Ve svém rozsáhlém díle vyzdvihují kvalitu prostorového konceptu a integritu návrhu v jednotě myšlení a činů, v dobře vyvážené proporci mezi filozofickými, technologickými a estetickými hodnotami, které jsou relevantní době a místu.

„Jako architekti se snažíme dosáhnout maximálního výsledku s minimálními prostředky. Jednoduchost znamená zaměřit pozornost na to, co je opravdu důležité, na smysl domu a všech jeho součástí. A je to právě autenticita, která dělá dům atraktivním, ať je jakkoli starý, ať je postavený v jakémkoli slohu nebo podle jakýchkoli estetických zásad,“ vzkazují Ivana a Jan Bendovi před svojí pražskou přednáškou.

Přednáška v anglickém jazyce se koná v pondělí v 18.00 hodin v přednáškové síni 155 Gočár na Fakultě architektury, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Určena je nejen studentům ale i široké veřejnosti, vstup je volný.

Ivana a Jan Bendovi
Ivana a Jan Bendovi, kteří opět žijí v Torontu poté, co posledních 20 let pracovně působili v Číně, jsou partnery ateliéru Benda Architects a spoluzakladateli Allied Architects International (AAI). Oba absolvovali a později získali titul Ph.D. na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V roce 1987 emigrovali do Kanady, kde začali pracovat v architektonické kanceláři Crang & Boake Architects. Následné projekty pro Bregman + Hamann Architects je na začátku 90 let zavedly do Číny, kam se v roce 2001 přestěhovali a v Šanghaji založili AAI. Jejich portfólio zahrnuje hotely, kancelářské budovy, obytné komplexy včetně celých čtvrtí. Samostatně nebo s týmem mají na kontě na 75 projektů v Kanadě a v Čechách a na 450 projektů v Číně a jinde ve světě.
Jejich specializací jsou rezidenční projekty, především hotelové stavby, v Číně jich realizovali 8. Hotel Tonino Lamborghini Boutique Hotel ve městě Suzhou získal několik cen za nejlepší hotelový design (2012, 2013), hotel Crowne Plaza tamtéž byl vyhlášen jako nejlepší čínský hotel ve své kategorii (2010, 2011, 2012, 2013), letovisko Narada Resort & Spa Perfume Bay v San-ja  je považováno za jeden z nejlepších resortů na světě a v roce 2013 bylo vybráno jako místo setkání nejbohatších lidí Číny.
Ivana Bendová je dlouhodobou členkou Urban Land Institutu a Ontárijské asociace architektů, Jan byl více něž 25 let členem České komory architektů. Jejich práce je pravidelně publikována v českých, čínských a mezinárodních odborných časopisech, o své práci přednáší na  konferencích a univerzitách.

Vybrané projekty a realizace:
 •  Olympic stadium and village – competition, 1.prize, Toronto, Canada, 1989
 •  Taolin Gardens, residential development, Shanghai – Pudong, China, 1994
 •  K11 – multifunctional commercial tower, Shanghai, China, 1997 World Exchange Plaza, Ottawa, Canada, 1998
 •  Cargo and pasanger terminal, Pearson International Airport, Toronto, Canada, 2000
 •  World Expo, Shanghai, China, 2001 City government office building, Suzhou, China, 2002
 •  Waterfront Restaurant Complex, Suzhou, China, 2003
 •  Darling Harbour development, Sydney, Australia, 2004
 •  MJN Island, Tianjin, China, 2005
 •  Narada Resort hotel & Spa, Perfume Bay, Sanya, China, 2005
 •  Crowne Plaza hotel, Suzhou, China, 2008
 •  Bekaert research centre, Jianyin, China, 2006
 •  Expo Pavilion for Canada Wood, Shanghai, China, 2007
 •  International Commerce Plaza, Suzhou, China, 2008
 •  Corso Residential Development and Boutique Hotel, Tianjin, China, 2008
 •  Tonino Lamborghini Boutique Hotel, Suzhou, China, 2012
 •  Black Image Theatre, Prague, Czech Republic, 2014
www.benda-arch.com

tisková zpráva
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*