Novomlýnská brána

Praha 5. ledna (ČTK) – Architekti ze studia DaM dnes představí svůj projekt novostavby v Revoluční ulici. Objemnou stavbu plánuje soukromý investor, kterému patří historický dům na konci ulice. Architektonický projekt již má povolení pražských památkářů, protože ale počítá s demolicí zmíněného domu, pravděpodobně vyvolá ještě diskusi.

Architekti dnes představí projekt novostavby v Revoluční ulici

Praha 4. ledna (ČTK) – Povolení od pražských památkářů už dostala stavba domu na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. ČTK to dnes řekl ředitel městského památkového odboru Jan Kněžínek. "Byl to dlouhý, dvouletý proces," uvedl. Podle něj jde v případě projektu o "novou a tvůrčí architekturu". "Jsem toho názoru, že to je to, co je v Praze potřeba," dodal.

Kdy by mohla objemná stavba navrhovaná ateliérem DaM skutečně stát, ale zatím není zřejmé, záleží to zejména na dalším úředním postupu. Autoři svůj projekt nazvaný Novomlýnská brána podrobně představí na dnešní tiskové konferenci.
Činžovní dům čp. 1502 z roku 1869 na nároží ulic Revoluční a Nové mlýny, který by měl být zbourán. (zdroj: Klub za starou Prahu)
Novomlýnská brána by měla řešit situaci na předpolí Štefánikova mostu, kde je příjezd do Revoluční ulice z jedné strany rámován palácem Merkur od Jaroslava Fragnera, z druhé strany však ulice končí štíty domů sloužícími jako reklamní plocha. Soukromý investor proto oslovil několik architektonických ateliérů, z nichž vítězně vzešel návrh Petra Buriana a jeho kolegů z ateliéru DaM, autora například známého a oceňovaného paláce Euro v Praze na Můstku.

Investorem stavby je majitel novorenesančního domu, který dnes uliční frontu uzavírá. Projekt počítá s jeho zbouráním. Dům podle odborníků nemá výjimečnou uměleckohistorickou hodnotu, je však součástí Pražské památkové rezervace, tudíž je památkově chráněn jako její součást.

Pražské pracoviště Národního památkového ústavu s návrhem nesouhlasilo, mimo jiné kvůli demolici domu; nový objekt podle odborníků v daném místě nepřináší žádnou přidanou hodnotu, jíž by měl být starý dům obětován. Povolení stavby z hlediska památkové péče však vydává památkový odbor magistrátu.Vizualizace  – DaM
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*