Novostavba bytového domu Kostelní – Biskupská

(ČTK) – Ostrava vyhlásila první architektonickou soutěž letošního roku. Městští radní v úterý rozhodli o vyhlášení veřejné zakázky na autora soutěžního návrhu na novostavbu bytového domu na křížení ulic Kostelní a Biskupská v centru města. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Podle podmínek soutěže by cena domu, který bude budovat centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, neměla přesáhnout 120 milionů korun bez DPH. Počítá se zhruba se 40 nájemními byty, především s velikostí 1+KK a 2+KK, ale i s několika třípokojovými byty. Dům bude stát v místě nynějšího parkoviště a kolektoru.

„Slibujeme si od toho, že se ta proluka zastaví architektonicky hodnotnou stavbou. Připomínám, že jde o významnou lokalitu na místě bývalé středověké městské brány, kudy se vstupovalo do města,“ uvedl Macura. Podle něj sice bude investorem obvod, který ale město požádal o výpomoc při organizací architektonické soutěže.

Autoři by měli městu své návrhy předložit do 7. března, nejpozději v dubnu by pak soutěž měla být vyhodnocena. Návrh může podat neomezený počet zájemců. Do soutěže se mohou přihlásit také případní zahraniční účastníci. Na výsledek architektonické soutěže naváže zakázka na vypracování projektové dokumentace, jejíž cena by neměla přesáhnout šest milionů korun bez DPH. Město by v místě preferovalo dům s dvoupodlažním podzemním parkováním, v němž budou vyhrazeny i plochy pro komerční účely.

Podle Macury by ve městě v horizontu čtyř až pěti let mohlo vzniknout téměř 200 nájemních bytů. Kromě tohoto projektu se chystá výstavba také v blízkosti Ostravského muzea, kde má vzniknout téměř 90 bytů. Dalších 26 bytů by mělo být v chystané Rezidenci Janáčkova nedaleko někdejších městských jatek a město chce rekonstruovat pro bydlení dva měšťanské domy v ulicích Střelniční 8 a Husova 7. I v obou těchto lokalitách by mělo přibýt po desítce městských bytů.

„Jedním z cílů současného vedení města je oživení historického centra města a to nejde bez posílení toho rezidenčního prvku. Registrujeme skutečně zvýšený zájem o bydlení v centru a chceme tento trend podpořit, jak město, tak i městský obvod,“ uvedl primátor.

Doplněno Stavbaweb:
Soutěžní porota bude posuzovat jednotlivé návrhy v tomto složení: závislí členové poroty starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, místostarosta obvodu Dalibor Mouka a vedoucí odboru útvar hlavního architekta Cyril Vltavský a dále nezávislí porotci ostravský architekt Tadeáš Goryczka, architekt z Brna Adam Horák, pražský architekt Tomáš Oth a varšavský architekt Jakub Szczęsny.Více informací ZDE.

Vyhlašovatel:
Statutární město Ostrava
Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava
Zplnomocněný zástupce zadavatele: Ing. Tomáš Macura, MBA, primátor města
Tel/fax: +420 599 442 291
E-mail: tmacura@ostrava.cz 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*