Novou čtvrť Šantovka v Olomouci připraví světoznámí architekti

První etapu výstavby nové olomoucké čtvrti Šantovka navrhne renomovaná světová architektonická kancelář Benoy. Jejím českým partnerem bude českobudějovický Ateliér 8000, přední tuzemská architektonická kancelář působící mnoho let na našem trhu a mající rozsáhlé zkušenosti s projektováním multifunkčních center. Obě firmy vzešly z výběrového řízení, když jejich práce nejvíce zaujaly akcionáře projektu. Kvalita a pověst obou společností jsou zárukou toho, že se areál zdevastované továrny Milo v centru města změní v moderní architektonické dílo.

Londýnská společnost Benoy se zaměřuje na architekturu a projektování moderních rozsáhlých projektů i na revitalizace brownfieldů a nevyužívaných komerčních území. Ty přeměňuje na moderní multifunkční centra s důrazem na maximální užitek pro místní obyvatele a na jejich citlivé zakomponování do stávajícího okolí. „Působíme po celém světě, kromě evropských zemí například v Číně, Indii nebo Bahrajnu, a máme zkušenosti z projektování mnoha multifunkčních komerčních objektů. Ty tvoříme tak, aby dlouhodobě přinášely užitek a radost především místním lidem. Šantovka má v tomto pohledu obrovský potenciál,“ řekl ředitel společnosti Benoy Robert Bishop po prohlídce areálu Šantovka.
Společnost Benoy navrhla například v Evropě polyfunkční centrum Renoma v polské Vratislavi, největší nákupní centrum ve Skandinávii Mall of Scandinavia ve Stockholmu a připravuje i polyfunkční komplex Twin City v Bratislavě. Typickým příkladem regenerace městské zóny je například i projekt Bullring v Britském Birminghamu. „Naším hlavním cílem je, aby do našich center lidé přicházeli rádi a objekty se přirozeně začlenily do stávající architektury. V Olomouci chceme oživit střed města a přirozeně dotvořit osu Horní náměstí — Dolní náměstí — Šantovka,“ doplnil Robert Bishop. Pro projekt Šantovka zpracuje společnost Benoy design a uspořádání vnějších a vnitřních staveb první etapy.
Atelier 8000 bude mít na starost dotváření vizí jednoho ze světových lídrů a praktickou starost o stavbu, jeho hlas však bude mít váhu i při dolaďování koncepce projektu. „Naším úkolem bude zejména vyprojektovat plány pro stavební povolení a připravit technickou dokumentaci. Musíme pohlídat, aby návrhy Benoy byly v souladu s požadavky úřadů. V projektu pak budeme až do kolaudace celé stavby,“ popisuje svoji účast spolumajitel Ateliéru 8000 Martin Krupauer. Tato společnost se podílela kromě mnoha jiných realizací i na projektování obchodního centra Zlatý Anděl v Praze nebo na obchodních a zábavních centrech IGY v Českých Budějovicích nebo Laugaricio v Trenčíně.
Účast na projektu Olomouc Šantovka je pro architekty velkou výzvou, protože budou stavět v těsné blízkosti centra historického města. „Není město v celé střední Evropě, které má takovou rozvojovou plochu s tak velkým potenciálem. Šantovka je ideální místo pro zrod nové čtvrti,“ dodal Krupauer. První vizuální podobu nové čtvrti chtějí architekti připravit do podzimu letošního roku.
Nová čvtrt Šantovka vyroste na místě v současnosti nevyužívaného a zdevastovaného areálu bývalé továrny Milo. Vznikne zde více než 200 tisíc m² nových ploch, z nichž více než třetina bude patřit obchodům, restauracím nebo například multikinu. V Olomouci tak do roku 2015 vznikne rozsáhlé centrum za téměř deset miliard korun, které na ploše 12 hektarů zahrne moderní nákupní a zábavní plochy, bytové domy, a kanceláře. Nebudou chybět odpočinkové zóny, cyklistické stezky, dětská hřiště. Projekt počítá i se začleněním veřejné dopravy do života v nové čtvrti.

Veškeré další informace včetně informací o architektech najdete nově i na webových stránkách www.santovka.cz.

Tisková zpráva projektu Šantovka Olomouc, 12. května 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*