Nový centrální pavilon nemocnice v Uherském Hradišti

(ČTK) – Uherskohradišťská nemocnice v pátek 10. října otevřela nový centrální pavilon. Přestěhovalo se do něj několik oddělení, která dříve sídlila v už nevyhovujících prostorách. Pacientům začne pavilon sloužit na začátku listopadu, řekl dnes při otevření ředitel nemocnice Petr Sládek. Stavba objektu stála 400 milionů korun, nemocnice si na ni vzala úvěr, který bude splácet 20 let. Vybavení v hodnotě 70 milionů financovala nemocnice sama, Zlínský kraj coby zřizovatel zaplatil 105 milionů korun za novou infrastrukturu.V pětipodlažní budově je 120 standardních a 28 akutních lůžek. Pracovat tam bude 72 lékařů a 320 zdravotníků. Do nového objektu se přestěhovala chirurgie, ortopedie, traumatologie, urologie, ORL a oční oddělení. Jsou v něm také jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační lůžka, centrální operační sály s centrální sterilizací a nová lékárna.

Sdružení několika oddělení do jednoho objetu je podle Sládka komfortnější pro pacienty i lékaře. "Pacienti budou na pokojích po dvou, ne už po čtyřech nebo pěti, zařízení je moderní, je zde klimatizace, pro lékaře moderní sály. Pro obě strany je to velký skok," podotkl ředitel.

Nový objekt nahradil budovu z roku 1928, která sloužila nejdříve jako interna, poté jako porodnice. Nejstarší budova nemocničního areálu byla zbořena v roce 2011, stavba centrálního objektu začala v červenci 2012. Nový objekt si bude moci veřejnost prohlédnout v sobotu, od 22. října začne stěhování oddělení z původních prostor. Podle ředitele je logisticky naplánováno. "Pacient samozřejmě pozná, že ho přestěhujeme, na péči by to ale nemělo mít vliv," poznamenal.

Staré budovy, ve kterých oddělení dosud sídlila, se budou postupně bourat, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO), který je zodpovědný za zdravotnictví. Pavilonový systém nemocnic je podle něj už překonaný, pro lékaře i pacienty je pohodlnější, když jsou oddělení koncentrovaná v jednom místě. Další investice by se nyní měla chystat zejména ve vsetínské nemocnici, kde se má zřejmě už příští rok stavět nová interna.

Stavbu interny plánuje také hradišťská nemocnice. "Chceme příští rok pracovat na projektu, celý areál nemocnice by se zmenšil a zefektivnil," řekl Sládek. Areál nyní tvoří 15 objektů.

Uherskohradišťská nemocnice jako jediná ze čtyř nemocnic zřizovaných Zlínským krajem loni hospodařila se ziskem, činil 6,5 milionu korun. Celkově skončily krajské nemocnice v rekordní ztrátě 270 milionů korun. Nejhůře na tom byla zlínská nemocnice. Letos v polovině roku hradišťská nemocnice hospodařila se ziskem přes sedm milionů korun.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*