Nový Hrádek chce předělat starou větrnou elektrárnu na rozhlednu

Základem rozhledny bude třicetimetrový ocelový tubus posledního ze čtyř větrníků, které u Nového Hrádku vznikly před zhruba 20 lety. ČTK to řekl starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar. Rozhledna z bývalého větrníku by podle něj byla první svého druhu v Česku.


(ČTK) – Městys Nový Hrádek na Náchodsku chce předělat starou nefunkční větrnou elektrárnu na vrchu Šibeník na rozhlednu. Lidé by se z ní mohli pokochat výhledem na Krkonoše, do Polabí či na Kralický Sněžník.

Letos by městys chtěl pořídit ideovou studii rozhledny. Již dnes je podle starosty zřejmé, že schodiště povede kolem tubusu a na vrcholu bude vyhlídková plošina. Na stavbu rozhledny, která by měla podpořit turistický ruch v regionu, chce městys získat dotaci. Náklady se odhadují na miliony korun. Pokud by šlo vše hladce, stavba by mohla začít příští rok.

Větrný park o čtyřech větrnících o celkovém výkonu 1,6 megawattu postavil na Šibeníku v roce 1995 soukromý investor. Prototypové zařízení se však kvůli technickým potížím a problémům s hlukem nikdy nedostalo do trvalého provozu. Park později získala společnost ČEZ, která na jeho místě chtěla postavit jeden obří větrník. I z tohoto záměru sešlo. ČEZ nakonec tři větrníky zbourala a loni jeden tubus bez vrtule s pozemky parku a objektem trafostanice za 350.000 korun prodala Novému Hrádku.
VTE Nový Hrádek (zdroj obr.: http://blog.lwq.cz/vte-novy-hradek/)
S rozhlednou na Šibeníku by se městys chtěl podle starosty zkusit zapojit do případné další etapy projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis podpořeného Evropskou unií. Projekt zatím počítá s tím, že se u česko-polských hranic postaví sedm nových rozhleden a dvě se zrekonstruují. "Bez dotace by postavení rozhledny bylo nad naše finanční síly," řekl Drašnar.

Poslední novou rozhlednou v Královéhradeckém kraji je loni v říjnu otevřená rozhledna na kopci Milíř u Vysoké nad Labem na Hradecku. Investorem 30 metrů vysoké stavby v hodnotě pěti milionů korun byla obec. V říjnu 2010 byla otevřena 17 metrů vysoká rozhledna na Anenském vrchu na hřebeni Orlických hor. V roce 2009 začala turistům sloužit také přes 30 metrů vysoká rozhledna na Hnědém vrchu nad Pecí pod Sněžkou.

Doplněno Stavbaweb:
Fotogalerie – Neslavný konec větrné elektrárny v Novém Hrádku
Větrná elektrárna Nový Hrádek
VTE Nový Hrádek

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*