Nový koncertní sál v Brně chtějí projektovat dva mezinárodní týmy

(ČTK) – Dva mezinárodní týmy se utkají o možnost projektovat Janáčkovo kulturní centrum, nový koncertní sál v centru Brna. Podle vedení města jsou v týmech světová esa se zkušenostmi z desítek podobných staveb. V kvalifikačním kole figurovaly čtyři týmy, do soutěžního kola se dostaly dva. ČTK to řekla PR manažerka projektu Kateřina Konečná.

Vítězný tým ve složení akustik, architekt a projektant navrhne vnitřní dispozice budovy, především koncertní sál. Zahraniční element je v týmech nezbytný. Prostor podobných parametrů v Česku nevznikl přes 100 let. Město ale v podmínkách soutěže požadovalo konkrétní zkušenosti se stavbou koncertních sálů.

První tým vznikl kolem společnosti Nagata Acoustic, která se podílela bezmála na 60 sálech včetně nedávno otevřené Labské filharmonie v Hamburku. Druhým členem týmu je polský architekt Tomasz Konior. Trojici doplňuje Brňan Petr Hrůša se svým studiem. Má zajistit autorizace a kvalifikace, které vyžaduje český právní řád.

Základem druhého uskupení je americká společnost Arup. V soutěži se prokázala například sály ve Vratislavi, Aalborgu a Quebeku. Doplňuje ji brněnská kancelář ArchDesign.

V čele kvalifikační komise byl městský architekt Michal Sedláček, který před časem pracoval v týmu Franka Gehryho na projektu a výstavbě sálu v Los Angeles. „Byla to pro mě obrovská zkušenost, jsem proto velmi rád, že ji nyní mohu zužitkovat v rodném Brně,“ uvedl Sedláček.

V soutěžním kole zadavatel poskytne podklady a obdrží cenové nabídky na zhotovení potřebné dokumentace.
Filharmonie Brno už podle ředitelky Marie Kučerové připravila své požadavky na zázemí orchestru i vybavení pódia a nahrávacího studia.

Filharmonie dlouhodobě hraje a zkouší v nevyhovujících podmínkách. Nový sál s kapacitou přes 1200 míst bude na rohu Besední a Veselé ulice. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu příští rok, aby co nejplynuleji navázala na stavbu podzemních garáží.

Doplněno Stavbaweb:
Pod názvem Sál pro Brno (Janáčkovo kulturní centrum) se skrývá projekt na stavbu nového koncertního sálu pro Brno. Stane se domovem pro brněnskou filharmonii, jejíž více než stočlenné těleso evropské úrovně hraje i zkouší v nevyhovujících podmínkách. Na podium Besedního domu, kde filharmonie sídlí, se orchestr v plném obsazení nevejde. A v Janáčkově divadle, kde často koncertuje, nemá vyhovující akustické podmínky. Posluchači tak vlastně nevědí, jak Filharmonie Brno zní. 
Mezinárodní architektonická soutěž na kulturní a kongresové centrum v Brně proběhla v letech 2003–2004. Vítězem se stal Atelier M1 architekti. Na soutěž navázala studie proveditelnosti a v letech 2009–2013 projekt k územnímu řízení.
V roce 2013 bylo zahájeno územní řízení s rozdělením na dvě etapy – podzemní část zahrnující parkovací dům a nadzemní část, tedy samotné Janáčkovo kulturní centrum. V témže roce bylo vydáno územní rozhodnutí pro obě etapy, později stavební povolení pro první etapu.
Nový sál vyroste na rohu Besední a Veselé ulice. Nabídne kapacitu přes 1200 míst a akustické parametry nejvyšší světové úrovně. Celkové náklady mají dosáhnout 1,276 miliardy korun. Snahou města je zahájit stavbu příští rok, tak, aby co nejplynuleji navázala na první etapu, tedy stavbu podzemních garáží.
Snahou je zahájit stavbu sálu na začátku roku 2018.
Aktuální informace najdete na webu projektu www.salprobrno.cz.

Atelier M1: Janáčkovo kulturní centrum v Brně
Soutěž

Související články:
Brno hledá projektanta na Janáčkovo kulturní centrum 5.5.2016
V Brně začala výstavba nových podzemních garáží 10.2.2015
V Brně vzniká memorandum ke stavbě koncertního sálu filharmoniků 7.12.2009
Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna 16.4.2009
Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna 19.1.2009
Stavba nové koncertní síně v Brně by mohla začít v roce 2010 14.10.2008
Se stavbou a provozem koncertní síně v Brně mají pomoci investoři 13.5.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*