Nový most v Litvínově

(ČTK) – V Litvínově na Mostecku na podzim začne demolice mostu nad Mezibořskou ulicí. Nový vznikne podle architektonického návrhu (Marka Blanka, Petra Teje a Janka Srnky – doplněno Stavbaweb). Na investici za odhadem 90 milionů korun město získalo dotaci. ČTK to řekla mluvčí radnice Jitka Pavlíková.

Město nyní vypíše veřejnou zakázku. Zadávací dokumentaci k ní schválili zastupitelé. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury obdrží Litvínov 75 procent uznatelných nákladů. Nynější most, který je součástí páteřní komunikace přes město, je na konci životnosti. Náklady na údržbu jsou vysoké, proto se radnice rozhodla pro nový.

Vítězná firma musí zajistit demolici stávajícího mostu a výstavbu nového, který bude užší. Jeho podoba vychází z požadavků studie vzešlé z architektonické soutěže, která se uskutečnila v roce 2016.

Při úpravách zpevněných ploch pod mostem vznikne 39 parkovacích stání, z toho dvě místa pro auta lidí se sníženou schopností pohybu a orientace. Součástí stavebních prací je také nové veřejné osvětlení na mostě i pod mostem a úpravy zeleně. Předpokládaný termín zahájení prací je letošní říjen, dokončení stavebních a uvedení do provozu se předpokládá nejpozději v červnu 2022.

Architektonická soutěž na nový most byla druhá v historii Litvínova. První v roce 1947 byla na stavbu Koldomu (kolektivní dům). Autory jsou Václav Hilský a Evžen Linhart a dům je technickou památkou. Projekt byl dokončen v roce 1958.

Doplněno Stavbaweb:
Architektonická soutěž na nový most proběhla v roce 2016. Předmětem soutěže o návrh bylo řešení nového přemostění ulice Mezibořská v Litvínově. Vyhlašovatel očekával návrhy řešení přemostění ulice včetně jeho stavebních a územních souvislostí – návaznosti komunikací a dalších veřejných prostor – parkovacích ploch pod mostem, zastávky MHD, vhodné doplnění zeleně. Cílem návrhu mělo být nalezení vhodného architektonického řešení přemostění ul. Mezibořská v lokalitě, kde most výrazně zasahuje do okolní zástavby.
Do architektonické soutěže přišlo deset návrhů. Pod vítězným jsou podepsáni architekti Marek Blank, Petr Tej a Janek Srnka.
Více informací o soutěží včetně oceněných návrhů najdete na stránkách ČKA ZDE.
Všech 10 návrhů zaslaných do soutěže najdete ZDE.

Související články:
Nový most v Litvínově výsledky soutěže 20.12017

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*