Nový pavilon goril vznikne podle návrhu ateliéru ABM Architekti

Celkem patnáct architektonických ateliérů se zúčastnilo soutěže o návrh stavby nového pavilonu goril. Ten musí Zoo Praha nezbytně vybudovat z toho důvodu, že stávající pavilon se nachází v nejnižším místě zoo a v případě další velké povodně by evakuace goril byla spojena s enormním rizikem. Všechny soutěžní návrhy si nyní zájemci mohou prohlédnout v Konírně Trojského zámku až do 18. ledna, vždy od 10 do 16 hodin (doplněno Stavabweb).

Pohled od jihozápadu z ulice Pod Hrachovkou na vstup do pavilonu, zdroj: Zoo Praha

(ČTK)
– Nový pavilon goril v horní části pražské zoo vznikne podle návrhu ateliéru ABM Architekti. Vystavěn by měl být v letech 2016 a 2017, tento rok je vyčleněn na přípravu projektové dokumentace a získání všech potřebných povolení.

Přesný termín otevření ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek na dnešní tiskové konferenci nechtěl předjímat. Náklady na výstavbu nové expozice a dalších staveb, které s ní bezprostředně souvisejí, by měly činit 121 miliónů korun.

Prostory v novém pavilonu jsou dvou- až třínásobné ve srovnání se současným pavilonem, který je nevyhovující především kvůli umístění ve spodní části zoo ohrožené povodněmi. Vedle chovné skupiny se tak počítá s tím, že by zde byla umístěna také skupina samců nevhodných pro chov, uvedl kurátor primátů Vít Lukáš.

Návrh, podle nějž se bude stavět, získal v architektonické soutěži druhou cenu. První nebyla udělena, protože žádný z účastníků nedokázal stoprocentně naplnit zadání. „Je tu ještě co dořešit a co dodělávat. To je na další spolupráci mezi námi jako zadavatelem a autory,“ uvedl Jiří Kotek ze stavebního oddělení zoologické zahrady, který byl předsedou poroty. Jedná se podle něj o drobné nedotaženosti.

Nový pavilon goril vyroste pod viničním domem Sklenářkou na konci výběhů Afrického domu, kde se pohybují mimo jiné žirafy. Důležitou součástí zadání proto byl požadavek, že nesmějí být narušeny dálkové pohledy na tento cenný objekt. Navíc by měl zůstat zachován krajinný ráz prostoru, takže pavilon bude zapuštěn do okolního terénu a z větší části obsypán vytěženou zeminou. Navíc bude mít zelenou střechu.

Zoologická zahrada potřebuje, aby se na nákladech více než polovinou podílel její zřizovatel, tedy hlavní město Praha. „Potřebujeme, aby to bylo minimálně 60, lépe 70 až 75 miliónů korun,“ řekl Bobek. Část nákladů bude uhrazena z investičních prostředků zoo a přispět by měla rovněž veřejnost. Plánuje se, že pro tyto účely bude využito speciální konto zřízené po povodni v roce 2013, na němž je k dispozici 18 miliónů korun. Zoo navíc na sklonku loňského roku obeslala s prosbou o pomoc na 30 tisíc dárců, od nichž zatím získala 1,2 miliónu korun.

Nynější pavilon goril by měl být v budoucnu využit zřejmě pro jiné primáty, u nichž je snadněji možná evakuace v případě povodně. „Ale ještě to není definitivní, bude se to řešit,“ poznamenal Bobek. Vedení zoo i nadále plánuje výstavbu také v dolní části, kterou může ohrozit velká voda. Budou zde však umístěna zvířata, které je možné bez větších problémů přesunout.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o soutěži i vítězném projektu najdete nastránkách ZOO Praha ZDE
.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*