(ČTK) – Součástí rozsáhlého projektu, který v sobě spojuje architekturu, literaturu, film, výtvarné umění i hudbu, je nový román spisovatele Miloše Urbana Urbo Kune. Vychází 15. října v Argu v rámci Velkého knižního čtvrtku. Urbanův příběh se odvíjí od fiktivního města – domu, jehož model vytvořili studenti architektury na ČVUT. Román bude pokřtěn 21. října v centru DOX, kde bude rozměrný model utopického města vystaven.
Autor říká, že román je prvním dílem, které začínal psát „na zakázku“; po jeho dokončení ho ale vnímá jako svébytné dílo. Oslovil ho architekt Petr Hájek, pod jehož vedením studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze a VŠVU v Bratislavě model během dvou let vytvořili jako své ročníkové práce. Utopické město pro 30.000 obyvatel navrhli do těžební jámy zbraslavského kamenolomu. Každý student dostal za úkol zpracovat nějakou funkci města. A Miloš Urban byl požádán, aby vymyslel fiktivní příběh o městě.
„Mezi funkcemi, které město má, chyběla veřejná knihovna. Byla tam knihovna klášterní i knihovna pro slepce, ale ne pro veřejnost. Napadlo mě přivolat knihovníka z Prahy, aby ji vybudoval. Ten ale na místě zjistí, že se tam dějí zlovolné věci…,“ popsal svou novou knížku Urban. Román ilustrují nákresy a vizualizace města, jež vznikly v ateliéru a vysokoškolském kurzu Petra Hájka.
Jako knihovník do města, které mělo být hlavním městem taktéž fiktivních Spojených států evropských, přichází pražský antikvář Mikuláš Jelen. S Urbem se však nesžívá snadno a sílí v něm pocit, že město, budované s vidinou slávy a pak nikdy neprobuzené a ke svému účelu nevyužité, si žije vlastním tajným životem, o kterém nemá společnost ani stát tušení.
Mikuláš se ve městě setká s podivnými lidmi, kteří v sobě přinášejí budoucnost. Někteří ho přicházejí obejmout, jiní mu chtějí ublížit. Roli, kterou v tajném plánu města sehrává, se musí učit přímo na jevišti. Může jen doufat v to, že ji celou bude znát dřív, než ho někdo stihne zabít, uvádí o knize nakladatel.
Na křtu románu bude vystaven čtyřmetrový model města Urbo Kune. Struktura modelu poslouží jako partitura, kterou Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup zhudební. Autorem názvu Urbo Kune (v překladu z esperanta společné město) a myšlenky navrhování měst nikoli dle regulací, nýbrž na základě hudebních partitur, je rakouský teoretik Jan Tabor.
Urbe Kune / nakladatelství Argo
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…
Máš nějaké info o ceně? Jak taková věc vychází?
Určitě souhlasím! Sklo obecně působí velmi elegantně a když se k tomu přidá podsvícení a digitální potisk, vzniká z toho…
Podsvětlená stěna z digitálně potištěného skla působí opravdu stylově a dodává prostoru jedinečnou atmosféru. Takové inovace posouvají standardy v oblasti…
Zajímavé řešení, které ukazuje, že sklo už dávno není jen o průhlednosti. Digitální potisk v kombinaci s podsvícením působí velmi…