Nový trend v cihlách přichází s POROTHERM EKO

Fotogalerie ke článku (4)

Porotherm EKO

Porotherm EKO

EKO sestava

EKO sestava

Rozdíl dutin Porotherm P+D a Porotherm EKO

Rozdíl dutin Porotherm P+D a Porotherm EKO

Zdění

Zdění
Celá fotogalerie (4)

Nové cihly POROTHERM EKO jsou určeny pro energeticky úsporné domy s vysokými nároky na tepelný odpor zdiva, pro jejichž majitele je důležitá kvalita a zdravé bydlení. Díky nové receptuře výroby a zcela odlišnému systému děrování přinášejí až o 10 % lepší tepelněizolační parametry oproti cihlám řady POROTHERM P+D.

Cihly POROTHERM EKO se vyrábí pouze z čistě přírodních materiálů a jsou určeny pro obvodové zdivo domu o tloušťkách 44 a 40cm. Jejich výrobní technologie v sobě umně spojuje naprosto inovátorský přístup k vnitřní struktuře cihly a recepturu výroby tepelněizolačních cihel Si. Díky tomu dokáže tato nová řada cihel nabídnout ve srovnání se svými předchůdkyněmi mnoho výhod. Pojem EKO, který má cihla ve svém názvu, pochází ze starořeckého slova „oikos“, což znamená dům. 


EKO užitek = EKOnomický a EKOlogický

Dlouhodobě nejsledovanějším parametrem obvodových stěn je jejich tepelná izolace. „Nyní se k tomu stále častěji přidává otázka zdravého bydlení a ekologie,“ vysvětluje ing. Roman Busta ze společnosti Wienerberger. „A právě všem těmto požadavkům nové cihly s označením EKO naprosto ideálně vyhovují.“
Cihly POROTHERM EKO jsou charakteristické vysokou hodnotou tepelného odporu. V případě POROTHERM 44 EKO činí RU= 3,56 m2K/W a U = 0,27 W/m2K. Uvedená data byla stanovena pro stěnu tloušťky 440 mm s omítkou POROTHERM TO tloušťky 30 mm a POROTHERM UNIVERSAL tloušťky 5 mm na vnější a POROTHERM UNIVERSAL tloušťky 10 mm na vnitřní straně. U POROTHERMU 40 EKO a ve stejných podmínkách pro měření dosahuje RU= 3,30 m2K/W a U = 0,29 W/m2K.
„Stavebníci a projektanti určitě ocení skutečnost, že normové požadavky pro součinitel prostupu tepla U toto zdivo splňuje již při použití běžné vápenocementové malty a libovolné omítky,“ doplňuje Busta. 


Keramický labyrint o 140 dutinách

Při vývoji nové cihly se odborníci kromě zlepšení receptury zaměřili i na vnitřní děrování cihelného bloku. POROTHERM EKO proto zaujme už na první pohled. Místo původních kosočtverců se zde průniku tepla staví do cesty dutiny v podobě obdélníků. Při vylepšení způsobu děrování se jejich počet v cihle o šířce 44 cm zvýšil o 52 % z původních 92 (kosočtverce) na 140 dutin obdélníkového tvaru.
„Díky této inovaci se prodloužila dráha pro vedení tepla v cihle až na neuvěřitelných 118 cm,“ vysvětluje ing. Busta. „Také to přispělo k zlepšení tepelněizolačních parametrů cihly.“
Kromě toho přináší změna děrování i další výhody. Užší obdélníkové dutiny omezily množství zatékání malty dovnitř bloku, spotřeba zdicí malty se tak sníží o 2 %. Uspořádání dutin do obdélníků usnadňuje dělení cihel řezáním, čímž se minimalizuje množství odpadu na stavbě.Nižší hmotnost má také užitek

Další výhody cihel POROTHERM EKO stavebníci ocení při samotné výstavbě. Nové cihly váží pouze 16 kg (POROTHERM 40 EKO) a 17,7 kg (POROTHERM 44 EKO), což znamená snížení hmotnosti o 2,7 kg, respektive o 2,4 kg ve srovnání s cihlami POROTHERM P+D stejné šířky.
„Na rodinný dům s plochou obvodových stěn asi 150 m2 je třeba vyzdít 2 400 kusů cihel POROTHERM,“ vysvětluje ing. Josef Humpolík ze společnosti Wienerberger. „Při zdění z cihel POROTHERM 40 EKO tak projde zedníkům rukama o 6 480 kg méně než v případě jiných typů cihel. Snížení hmotnosti POROTHERM EKO proto určitě potěší zejména stavebníky svépomocí. Díky vysoké pevnosti je přitom tyto cihly možné využít i pro vícepodlažní objekty.“
Ve srovnání s cihlami POROTHERM P+D se hmotnost palety cihel POROTHERM EKO snížila zhruba o 160 kg. „Pokud je na velké stavbě účtována tuna vykládky jeřábem částkou 250 korun, může stavebník jen na vykládce kamionu ušetřit až 750 korun,“ dodává na závěr Humpolík.


Klasika i moderna

Nová cihla si při vylepšení technických parametrů ponechala i prověřené výhody svých předchůdkyň. Spoléhá na osvědčený systém spojení na pero a drážku. Rozměry cihelných bloků jsou v modulovém systému 125 mm, což umožňuje snadnou a jednoduchou výstavbu s možností využít i další prvky.
Zdivo z cihel POROTHERM EKO má nízký odpor proti difuzi vodních par. Tak může dům „dýchat“ a uvnitř místností je vhodné mikroklima pro příjemné a zdravé bydlení.

Cihla POROTHERM 40 EKO se vyrábí v rozměrech 248x400x238 mm, POROTHERM 44 EKO má rozměry 248x440x238 mm. Součást sortimentu tvoří i doplňkové tvary.

Více informací naleznete na www.porotherm.cz.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*