Nový územní plán Brna schválí až příští vedení města

Dokument měl v nové podobě původně platit letos.
Kvůli oddálení schvalování nového plánu se na radnici nyní zpracovává i aktualizace toho současného.
Aktualizace by měla vstoupit v platnost letos. Nový územní plán nejdřív v roce 2012.

Brno 10. března (ČTK) – Rozhodnutí, zda v Brně rušit zahrádkářské kolonie či povolit výstavbu u Brněnské přehrady, padne až po podzimních komunálních volbách. Radniční koalice vedená ČSSD v tomto volebním období o novém územním plánu nerozhodne. Dokument měl v nové podobě původně platit letos a opozice také zpoždění v jeho schvalování kritizuje. Naopak podle koalice zdržení věci pomůže. Poskytne víc času na projednání s veřejností, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

„Jde nám o to, aby se tento důležitý dokument dostatečně projednal s veřejností, aby na to byl čas,“ uvedl Ander. Radní podle něj také nechtěli projednávat nový územní plán o prázdninách, kdy si lidé vybírají dovolenou.

Úředníci nyní shromažďují podklady k takzvanému konceptu územního plánu, který ještě obsahuje tři varianty. V květnu radnice podklady zveřejní a bude se k nim moci vyjádřit veřejnost. Úředníci se pak s připomínkami obyvatel vypořádají, radnice rozhodne a na jaře 2011 by zastupitelé měli schválit pokyny pro zpracování finálního návrhu územního plánu, už v jedné variantě.

V novém územním plánu má město rozhodnout o několika kontroverzních bodech. Jedním z nich je rušení části zahrádkářských kolonií, které podle některých názorů zabírají cenné pozemky v centru a tvoří tam svým oplocením bariéru. Dalším z nich je silnice R43. Hlavní dopravní tah na Svitavy má podle dosud platných plánů procházet městskou částí Bystrc, byť v tunelu. Převaha tamních obyvatel s vedením přes Bystrc nesouhlasí.

Kvůli oddálení schvalování nového plánu se na radnici nyní zpracovává i aktualizace toho současného. Vyřešit by měla některé jeho nedostatky, například zavést pojem transformačních ploch pro zchátralé tovární areály. Když dnes přijde investor s plánem jejich přestavby, musí se přesně shodovat s kategoriemi danými v územním plánu, jinak je třeba projednat změnu. Trvá to dva roky.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*