Nový venkovní amfiteátr v kampusu UJEP

(ČTK) – V areálu kampusu ústecké univerzity se otevřel nový venkovní amfiteátr. Využívat ho budou studenti i veřejnost. V plánu jsou kulturní akce a promítání. ČTK o tom informovala mluvčí Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jana Kasaničová.

Univerzitní kampus vzniká postupně v centru města přeměnou bývalého nemocničního areálu. Myšlenka vybudování venkovního vzdělávacího prostoru se zrodila v roce 2018, ke stavbě vybízela svažitá plocha pod budovami fakult.

„V úvahách o vizuální podobě venkovní učebny jsme se inspirovali slavnými starými řeckými amfiteátry, kde se scházeli učenci se svými žáky a probírali celospolečenská témata. Také to byla místa vyhrazená pro setkávání lidí při kulturních, společenských a oslavných událostech
,“ uvedl prorektor Martin Novák.

Jako nejvhodnější prostor pro stavbu vybrala univerzita plochu za Červenou aulou, která svým svažitým terénem připomíná tvar s obloukovou výsečí. Škola při zadání projektu specifikovala tvar, vzhled, nároky na počet míst, zavedení elektrických zásuvek, osvětlení a wi-fi připojení. Univerzita zároveň pořídila velkoplošnou venkovní LED obrazovku s úhlopříčkou 5,2 metru, kterou lze ovládat z notebooku nebo mobilního zařízení.

Výstavba amfiteátru začala v srpnu 2019 a dokončena byla v březnu. Náklady na stavbu činily podle mluvčí tři miliony korun. Zhotovitel se musel vypořádat se statickým zajištěním svahu, jeho odvodněním či vytvořením pravidelných liniových oblouků. Na výstavbu navázala rekonstrukce zachovaných vchodových oblouků do podzemních tunelů a terénní úpravy přilehlých ploch.

Univerzita počítá s venkovní výukou, akcemi pro veřejnost a promítáním. „Naším cílem je, aby se kampus stal veřejným místem spojeným s kultivovaným prostředím a kvalitou. Budeme moc rádi, když se sem Ústečané naučí chodit,“ uvedl rektor Martin Balej.

S výstavbou kampusu univerzita začala v roce 2004, kdy se s magistrátem dohodla na převodu starého areálu nemocnice. Některé pavilony opravila, jiné zbourala. Postupně se do areálu stěhují fakulty z různých míst ve městě.

Doplněno Stavbaweb:
Návrh a projekt včetně stavebního povolení venkovního amfiteátru v areálu UJEP v Ústí nad Labem měla na starosti společnost inveko 4U.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*