NPÚ podal rozklad proti zamítnutí památkové ochrany Havířova

(ČTK) – Národní památkový ústav (NPÚ) podal ve středu rozklad proti rozhodnutí ministerstva kultury, kterým neprohlásilo budovu havířovského nádraží kulturní památkou. ČTK to 30. října řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá. "Na rozhodnutí máme ze zákona lhůtu 60 dnů," řekla ČTK mluvčí ministerstva Helena Markusová. V době, kdy trvá rozkladové řízení, se na objekt vztahuje režim, jako by za památku prohlášen byl, tedy není možné ho ani zbourat.


Nádraží patří Českým drahám, které chtějí budovu z 60. let zbourat a na jejím místě postavit nový dopravní terminál.
Proti ministerskému rozhodnutí svolalo na čtvrteční odpoledne 30. října před budovu ministerstva demonstraci sdružení Důl architektury, které se o zachování nádraží dlouhodobě zasazuje a bylo také autorem návrhu na prohlášení budovy za památku.

MK o budově od architekta Josefa Hrejsemnou, jež je podle odborníků ojedinělým dokladem architektury období bruselského stylu, rozhodovalo opakovaně a opět v rozporu s názory například NPÚ a České komory architektů. Ve svém rozhodnutí mimo jiné uvedlo, že kvalita stavby nepřesahuje dobový rámec. Největší kritiku ale sklidila zmínka úředníků o obavách z nařčení ze zmaření investic. Majitel budovy již má platné rozhodnutí o demolici. Pokud by nádraží bylo prohlášeno za památku, bourat by se nemohlo.

Důl architektury poprvé podal MK návrh na prohlášení nádraží za kulturní památku v roce 2011, kdy České dráhy prezentovaly záměr budovu zbourat. NPÚ prohlášení doporučil, MK ale v květnu 2012 nádraží za památku prohlásit odmítlo. Autoři podnětu podali MK návrh na zahájení přezkumného řízení; při přezkumu objekt požívá předběžné památkové ochrany. Tehdejší ministryně Alena Hanáková přezkum zahájila v březnu 2013, v červnu pak již jako odstupující ministryně řízení zastavila a umožnila demolici stavby.

Argumentovala již tehdy mimo jiné tím (podobně jako v případě zastavení přezkumu v kauze domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze), že "existují práva účastníků nabytá v dobré víře, která svým rozsahem a významem převažují nad veřejným zájmem na ochraně kulturního dědictví", tedy obavou, že by majitelé po státu chtěli své údajně již investované peníze zpět.

Letošní doplněný návrh na prohlášení nádraží za památku, který akcentoval i některá umělecká díla v interiéru, vedle NPÚ podpořila i komora architektů, ministerstvo ale tento měsíc zveřejnilo své zamítavé stanovisko.
zdroj foto: Facebook/ DEMONSTRACE proti rozhodnutí MK neprohlásit vlakové nádraží Havířov kulturní památkou

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*