NPÚ požádal hejtmanství, aby prověřilo souhlas pro Šantovku Tower

(ČTK) – Národní památkový ústav (NPÚ) požádal olomoucký krajský úřad, aby prověřil postup olomouckého magistrátu, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra města.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

ČTK to řekl ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík. Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí je důležité pro investora Šantovky, protože může pokračovat v přípravě záměru."Důvodem pro podání (podnětu k přezkumu) byly vážné pochybnosti o tom, zda přijaté závazné stanovisko je zákonné," uvedl Chupík. Vedení olomoucké pobočky NPÚ tvrdí, že stanovisko magistrátních úředníků, které připouští stavbu budovy Šantovka Tower na území ochranného pásma městské památkové rezervace, může být v rozporu s několika ustanoveními správního řádu. "Podrobnější argumentaci s ohledem na obsah spisu a neveřejnost správního řízení nelze v plném znění publikovat," dodal Chupík.

Ivo Heger z tiskového oddělení krajského úřadu ČTK řekl, že hejtmanství si už od magistrátu vyžádalo spisový materiál, aby mohlo posoudit zákonnost stanoviska městských památkářů. "Úřad má lhůtu 30 dnů na rozhodnutí, zda podnět odloží nebo zahájí přezkumné řízení. Na samotné řízení má pak dalších 60 dnů," uvedl Heger. Hejtmanství může rozhodnutí magistrátních památkářů změnit či zrušit.

Mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá ČTK řekla, že magistrátní úředníci musí spis předat hejtmanství do 11. listopadu. "Po obdržení materiálu zahájí krajský úřad přezkumné řízení. Změnit závazné stanovisko lze pouze v rámci přezkumného řízení, a to správním orgánem nadřízeným tomu správnímu úřadu, který je vydal," podotkla.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Budova v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce začít stavět v roce 2014.

Se stavbou budovy Šantovka Tower kromě památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Proti projektu se postavilo také vedení Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Investoři tvrdí, že panorama Olomouce narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl ČTK zástupce investora Richard Morávek.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se při přípravě územního plánu vyjádřilo ministerstvo kultury.

areál Šantovka areál Šantovka areál Šantovka

Doplněno Stavbaweb:
Nová výšková dominanta Olomouce má být součástí městské čtvrti Šantovka, kterou na místě bývalé továrny Milo staví developerská společnost SMC Development. Stavba městské čtvrti Šantovka, která vzniká na 11 hektarech. Její součástí bude obytná čtvrť, obchodní centrum a kancelářský komplex. Na projektu se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*