O parcely na Rohanském ostrově v Praze se utkají tři firmy

Fotogalerie ke článku (1)

Rohanský ostrov

Rohanský ostrov
Celá fotogalerie (1)

Konsorcium Rohan, Development Pobřežní a Avenzo Vice.

O lukrativní parcely na pražském Rohanském ostrově se utkají tři společnosti. Jejich postup do druhého kola soutěže na pronájem a následný prodej rozsáhlých parcel dnes schválila městská rada, řekl novinářům primátorův náměstek Pavel Klega (ODS). Pozemky mají šanci získat společnosti Konsorcium Rohan, Development Pobřežní a Avenzo Vice. Rozhodne se zejména na základě jejich cenové nabídky.

V soutěži jde o více než 200 000 metrů čtverečních parcel. Má na nich vzniknout nové městské centrum s obytnými domy, službami, hotely a kancelářemi i zelení. Rozhodnutí o tom, kdo je bude stavět, by mohlo padnout do konce června.

Ve druhém kole se měla původně hodnotit cena, urbanismus, harmonogram výstavby a výše pokut v případě jeho nedodržení. Urbanismus radní vypustili, protože už se hodnotil v prvním kole, cena bude mít váhu 80 procent místo původních 60 procent. Klega zdůraznil, že původní kritéria byla orientační a mohla se měnit. Harmonogram výstavby a pokuty s váhou po deseti procentech radní ponechali. Podle Klegy jde o to, aby byly garance, že vybraný investor své plány v nabízené době opravdu uskuteční.

Prodej části ostrova vyvolává obavy Strany zelených. Poukazují například na to, že ostrov není zapojen do systému veřejné dopravy. Tvrdí, že bude promarněna neopakovatelná šance zřídit v centru rekreační plochu podobnou Stromovce.

Proti nové výstavbě ale zelení kategoricky nejsou. Měla by být ale urbanisticky šetrná s vyváženým poměrem zastavěných a volných ploch, s promyšleným systémem hromadné dopravy. Budovy by měly být podle zelených energeticky úsporné. "Takový projekt by zelení z Prahy 8 se skřípěním zubů akceptovali," sdělil ČTK místní zastupitel za SZ Petr Vilgius.

Do výběrového řízení se přihlásilo 17 uchazečů. Tito investoři museli respektovat již vypracovanou urbanistickou studii. Podmínky splnilo podle právního posudku osm nabídek. Útvar rozvoje města favorizoval z urbanistického hlediska tři uchazeče, kteří navíc splnili formality. Právě oni postoupili.

Karlín se už nyní na novou výstavbu chystá. Již dříve byly dokončeny zábrany proti povodním za 626 milionů korun, letos bude hotovo prodloužení Pobřežní ulice k Libeňskému mostu. Tento rok bude výstavba silnice stát asi 90 milionů korun. S přispěním evropských fondů se za 182 milionů korun upraví pozemky a zlikvidují se některé staré stavby.

Rohanský ostrov čekají i další velké změny. Plochy, které nejsou chráněny zábranami proti velké vodě, budou sloužit pro odpočinek obyvatel. Pro novou zeleň, sport a rekreaci chce město využít zhruba 60 hektarů tamních pozemků. Mělo by být obnoveno v minulosti zasypané rameno Vltavy, vznikne Rohanský a Maninský ostrov.

V jižní části budou podle plánů plochy zeleně s promenádními cestami a vyhlídková věž s majákem. Severní část území s přístavy osobních lodí by měla sloužit pro sport a rekreaci. Měl by tam být i přírodní amfiteátr s jevištěm na vodě. Některé prvky hodlá magistrát postavit z peněz získaných prodejem pozemků.

Rohanský ostrov stejně jako celý Karlín, k němuž patří, poničila v srpnu 2002 katastrofální povodeň. Nyní již tuto čtvrť chrání před případným opakováním přírodní katastrofy zábrany, jejichž výstavba stála 626 milionů korun. Většina parcel, které město v soutěži nabízí, je v chráněné části ostrova.

Ostrov vznikl po roce 1550 na místě starého říčního nánosu. Při regulaci byl částečně spojen s karlínským územím a na východě splynul s Libeňským ostrovem. Současný název je odvozen od jména pražského radního a tesařského mistra Josefa Rohana, který ostrov koupil v polovině předminulého století.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.4.2008

Související články:
Radní: Projekty na Rohanském ostrově posoudí nejlépe architekti

O parcely na Rohanském ostrově v Praze by se měly utkat tři firmy

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*