O smlouvě na projekt proměny jatek bude Ostrava jednat s Poláky

(ČTK) – Ostrava bude o smlouvě na projekt proměny historické budovy někdejších jatek nedaleko centra města jednat s polským studiem KWK Promes Katovice, které v architektonické soutěži skončilo na třetím místě. S vítězem soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti, se město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo. Novinářům to dne 11. října 2017 řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Architekt Hájek uvedl, že ho mrzí, jak celá záležitost dopadla.

Architektonickou soutěž vyhrálo pražské studio na jaře. Následně město vyhlásilo takzvané jednací řízení bez uveřejnění na zpracování projektu, v němž základními hodnoticími kritérii byly cena a délka zpracování. Do tohoto řízení se přihlásilo pouze vítězné pražské studio, které nabídlo cenu 6,9 milionu korun, a třetí polské studio s cenou 15 milionů korun, které nabídlo nejen vyšší cenu, ale i delší čas na zpracování.

„Pan architekt Hájek vyhrál veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace, jejíž součástí, tedy toho zadávacího řízení, bylo kompletní znění návrhu smlouvy. Pan architekt Hájek vyhrál tu zakázku s tím, že dal nejlepší nabídku, jak z hlediska ceny, tak termínu plnění a vůči smlouvě jako takové neuplatnil při podání nabídky žádné, naprosto žádné připomínky,“ podotkl Macura.

Podle něj město funguje v režimu zákona o veřejných zakázkách, a nemohlo tudíž postupovat jinak, než zakázku Hájkovi přidělit, aniž by smlouvu na základě jeho dodatečných připomínek jakkoliv upravovalo. Architekt smlouvu v současné podobě podepsat nechtěl. „I kdybychom chtěli, tak nemůžeme v tuto chvíli ten proces vrátit o žádný krok zpátky a musíme a chceme také vyzvat dalšího v pořadí, který předložil nabídku v rámci toho vypsaného výběrového řízení,“ řekl primátor. Macura odmítá, že by město neslo vinu na tom, že se dohoda s vítězem architektonické soutěže nepodařila.

Podle vyjádření Hájka ze dne 11. října 2017 se liší postoj právních zástupců obou zúčastněných stran. Hájek a jeho právníci se na rozdíl od města domnívají, že město se mohlo takzvaně vrátit o krok zpět. Po podání nabídek totiž už jednací řízení uzavřelo, kdyby se ale opět otevřelo, bylo by možné dělat ve smlouvě úpravy.

Hájek dodal, že výhrady ke smlouvě nepodal včas proto, že se domníval, že město bude se studiem o smlouvě jednat. „Čekal jsem jednání, oni zase čekali to, že se k tomu vyjádřím,“ řekl Hájek. Uvedl, že smlouvu četl, a protože byla poměrně složitá, chtěl ji nechat posoudit právníkům. Předpokládal, že o všem se bude dále jednat. Ve smlouvě podle něj byly procedurální vady a navíc návrh smlouvy považuje za nevyvážený z hlediska stanovených práv a povinností, kdy byla jednoznačně formulována ve prospěch zadavatele. Hájek uvedl, že v současné chvíli ale nevidí důvod k tomu, aby se věc řešila soudní cestou.

Městská jatka vznikla v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, převzalo je loni v září. Zaplatilo za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.


(ČTK  9. října 2017) – Proměna historické budovy někdejších jatek nedaleko centra Ostravy se komplikuje. Město totiž dosud nepodepsalo smlouvu s vítězem architektonické soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti. Z otevřeného dopisu vítěze soutěže adresovaného vedení města i soutěžní komisi, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že návrh smlouvy vypracovaný městem je pro architektonické studio neakceptovatelný, což dnes přímo potvrdil i architekt Hájek. Město se zatím k záležitosti nechce vyjadřovat. Podle mluvčí magistrátu Andreji Vojkovské tak učiní až na středeční tiskové konferenci.

„Návrh smlouvy na veřejnou zakázku je dle mého názoru nejen nevyvážený co do stanovených práv a povinností, ale dokonce zcela jednoznačně formulován ve prospěch zadavatele,“ uvedl Hájek v otevřeném dopisu.

Podle něj se tato skutečnost projevuje nejen v nepřiměřené výši smluvních sankcí, ale zejména v podmínkách neumožňujících standardní běh a návaznost jednotlivých úkonů.

„Jako příklad nevyváženosti smlouvy a drakonických podmínek pro zhotovitele lze uvést oprávnění zadavatele pozastavit platby za již poskytnuté a nadále poskytované plnění, aniž by to bylo zdůvodněno porušením smlouvy na straně zhotovitele, či jakýmkoliv jiným jeho profesním pochybením, s čímž jsem se v praxi ještě nikdy nesetkal,“ uvedl dále Hájek. Podle něj tak nemohl přistoupit k uzavření smlouvy, protože by to za těchto podmínek pro jeho společnost s ohledem na rozsah a význam projektu představovalo nejen ekonomické, ale i profesní riziko.

Hájek dodal, že v případě, že by se vzniklou situaci podařilo vyřešit, je nadále připraven podílet se na projektu proměny jatek, v nichž by v budoucnu mělo být nové sídlo městské galerie PLATO Ostrava.

„Pevně věřím, že bude-li to možné, statutární město Ostrava zohlední výše uvedené a pokusí se zjednat nápravu či alespoň promítne mnou vznesené výhrady do některé z příštích architektonických soutěží, kterou bude vypisovat,“ uzavřel Hájek.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o soutěži a všechny soutěžní návrhy najdete ZDE.

Související články:
Galerie Plato Ostrava  6.6.2017
Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu  28.3.2017
Historická jatka v Ostravě čeká průzkum památkářů 19.2.2016
Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž 25.11.2016
Ostrava převzala historická městská jatka 5.9.2013
Městská jatka v Ostravě 22.1.2013

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    O smlouvách a jiných dokumentech z MMO vím své. Někdy jsou to dost sporné a nebo nekvalitní formulace. Smlouvy jsou nevyvážené, stavíc dodavatele díla do role vazala s minimem práv. Některé formulace jsou zavádějící a podle mne i zneplatňující celou smlouvu o dílo. Tyto smlouvy, zrovna jako z Krajského úřadu MSK, tvoří advokáti, kteří nerozumí meritu věci a rozhodně nemají v sobě žádnou profesní čest. Nebo je kopírují z dob socialismu říznutého diktaturou ruského typu. Je lépe s těmito dvěma úřady raději neobchodovat. Za ty trable to nestojí, oni totiž nesmí používat mozek, ale pouze věty z výše uvedených formátů smluv o dílo. Tak to chodí na úřadech v tomto úřednickém státě. Stavební úřady to samé. Je to hanba této země, včetně celé ČAK.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*