„Architektonické a urbanistické soutěže se zatím v Česku bohužel využívají jen málo, přinášejí přitom řadu výhod. Lidé se díky nim dříve seznámí se stavebními projekty. Dávají jim možnost aktivně se zapojit do procesu vytváření míst, kde žijí. Soutěže taky prokazatelně vedou k hezčím, úspornějším a efektivnějším stavbám,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Předmětem soutěže mohou být návrhy staveb veřejného občanského vybavení, veřejných prostranství, ostatních staveb veřejné infrastruktury a dále staveb pro bydlení na pozemcích ve vlastnictví obce. Ve všech případech může jít o novostavby nebo o rekonstrukce existujících staveb. Kromě toho může být předmětem soutěže také koncepce území.
Z dotace je možné financovat až 50 % nákladů na ceny a odměny v jedné soutěži. Maximální částka je 400 tisíc korun, a to i v případě dvoufázové soutěže. Výzva je určena výhradně obcím, které vyhlásí veřejnou soutěž a Česká komora architektů ji uzná jako regulérní.
MMR začalo realizovat program Podpora architektonických a urbanistických soutěží 2023+ v letošním roce, kdy přijalo 17 žádostí o dotace v celkové výši necelých 6 milionů korun. Resort očekává, že v roce 2024 bude zájem o dotace podobný.
Vyhlášenou výzvu najdete na odkazu zde.
Tisková zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…