Obchodní centrum v Ingolstadtu ozvláštní fasádní panel Prefa v designu šupin

„WestPark“ v Ingolstadtu není jen jedno z největších nákupních center v jižním Německu, ale patří také k těm architektonicky nejpůsobivějším. Především kvůli impozantním světelným efektům na „šupinaté“ fasádě PREFA.


S téměř 130 000 obyvatel a spádovou oblastí půl milionu lidí je Ingolstadt po Mnichově druhé největší město Horního Bavorska. Ingolstadt je také považován za nejrychleji rostoucí město v Německu, s nejnižší mírou nezaměstnanosti. To vytváří ideální podmínky pro velká nákupní centra, jako je například „WestPark“ na západním okraji města. Nákupní centrum podle americké předlohy otevřelo své brány v roce 1996. Přístavba o velikosti 22 500 m2 byla dokončena po 18 měsíční výstavbě v březnu roku 2012. Pod jednou střechou je tu k dispozici 145 obchodů, jedno multikino, vlastní čerpací stanice včetně mycí linky, 3300 bezplatných parkovacích míst, plocha pro děti, koncertní místnost, vlastní pivovar a mnohem více. Ročně centrem projde více než šest miliónů lidí.

Fasáda s působivými světelnými efekty
Stejně jako v případě výstavby „WestPark“ na konci tisíciletí, tak i při plánování přístavby, která zvětšila nákupní centrum o třetinu své plochy, byla samotnou realizací pověřena architektonická kancelář Helmut und Klaus Stich. „Tento projekt nemá díky svým jedinečným architektonickým vlastnostem konkurenci. V rámci WestPark-u bylo vybudováno malé městečko v americkém stylu, kde světelné efekty fasády, včetně namontovaných světelných zdrojů, ohromují návštěvníky centra i kolemjdoucí,“ vysvětluje architekt Harald Noe.

Hlavní plus fasády: vzhled a dlouhověkost
Prosvětlený interiér byl navržen ve velkém měřítku a rozšiřuje předchozích osm metrů široké chodby s mramorovým obkladem. Když ve fázi návrhu došlo na výběr fasádních materiálů, padla volba investora na produkty PREFA. „Během prvních rozhovorů jsme dodali architektonické kanceláři vzorky našich produktů, aby si mohli udělat rychlou představu o možnostech fasádních prvků PREFA,“ popisuje Roland Gentner, odborný poradce PREFA. „Rozhodující byly dvě věci: Investoři chtěli opticky zajímavý a netradiční materiál s dlouhou životností a pokud možno i bezúdržbový. Na řadu přišly maloformátové střešní a fasádní šindele PREFA se zárukou na materiál 40 let,“ dodává Gentner. Architekt Noe dodává: „Široké možnosti kreativního využití komponentů PREFA nás jednoznačně oslovily. Na hotovém objektu zanechávají působivý optický efekt šindele, které se perfektně přizpůsobí světelným efektům na fasádě. „WestPark“ se svou šupinatou kůží mění vzhled dle úhlu pohledu.“

Od plánování k realizaci
Na realizaci fasády pracovala architektonická kancelář 24 měsíců. „Bohužel jsme dostali méně času, než bychom potřebovali. Ale tuto situaci ostatně zná každý architekt,“ říká Noe s ironickým podtónem. Vzhledem k protipožárním směrnicím a normám na odvětrání byl největší důraz kladen na spodní konstrukci. „Obvykle jsou šindele připevňovány na dřevěnou konstrukci. Vzhledem k protipožárním opatřením jsme tuto možnost nemohli na veřejné budově použít. Architekti se nakonec rozhodli pro spodní konstrukci použít trapézový plech, na který byly šindele upevňovány,“ popisuje Gentner.

Lehký střešní a fasádní šindel
Na 1000 m2 fasádní plochy přístavby bylo pokryto produkty PREFA střešní a fasádní šindel v barvě stříbrná metalíza. Šindel rozměrů 420 x 240 mm s tloušťkou 0,7 mm se kromě kreativních možností pokládky a dlouhověkosti, vyznačuje ještě další výhodou, a tou je lehkost. V porovnání s běžnými fasádními materiály je totiž hmotnost panelu PREFA dvanáctkrát menší. „Velká úspora hmotnosti hrála také důležitou roli. Všeobecně velmi dobře dopadla realizace projektu ve spolupráci s klempířskou firmou Bauabdichtung Gaimersheim GmbH. Montážní systém od PREFA je jednoduchý, a tak je možné se snadno dopracovat k cíli. Zpracování hran a rohů šlo jako po másle. A taky práce v chladném počasí nepředstavovaly žádné problémy,“ říká architekt Noe.

Pohled stavitele
„Argumenty, v podobě dlouhé životnosti, záruky a vzhledu, pomohly staviteli rozhodnout se pro střešní a fasádní šindele PREFA. Od začátku plánování jsme měli k dispozici vzorky produktů PREFA. Na základě toho jsme byli schopni se dobře orientovat a montáž klempířskou firmou proběhla hladce. Také práce v chladném počasí nám nedělaly problémy. Když o tom přemýšlím, kreativní možnosti tohoto produktu jsou pozoruhodné. Hotový objekt ohromuje návštěvníky i kolemjdoucí, protože pohled z různých pozic je díky šupinatému vzhledu fasády odlišný,“ dodává Harald Noe, Architektonická kancelář Helmut und Klaus Stich.

Údaje o stavbě:
Místo:                                   Ingoldstadt, Německo – http://www.westpark-center.de
Provozovatel:                       Westpark Einkaufszentrum Verwaltungs-GmbH
Doba výstavby:                     18 měsíců
Dokončení:                           29. března 2012
Plocha:                                 plocha fasády 1000 m2 – PREFA Střešní a fasádní šindel
Architekt:                             Architektonická kancelář Helmut und Klaus Stich
Montážní firma:                   Bauabdichtung Gaimersheim GmbH

Sortiment výrobků PREFA Střešní a fasádní šindel:
Stručný popis: Několikrát osvědčený kosočtvercový tvar střešních a fasádních šindelů PREFA se dokonale spájí s vlastnostmi high-tech materiálu – hliníku. To z nich dělá perfektní krycí materiál pro starší budovy. Kromě klasických střešních konstrukcí mohou šindele pokrývat i objekty s moderním designem. Široká škála barev umožňuje individualizaci jakéhokoliv objektu. Potřebnou pevnost a ochranu proti zatékání zajišťují falce na všech bočních a podélných stranách. Tak vzniká bezpečná a proti větru odolná vazba. Každý šindel je přichycen pomocí speciální nerezové úchytky.
Materiál: šablony z barveného legovaného hliníku s tloušťkou 0,7 mm, dvojité vypalované lakování (sortiment 8 standardních barev)
Rozměry: 420×240 mm, tloušťka 0,7 mm
Hmotnost: 1 m2 = cca 2,3 kg (10 šindelů)
Pokládka: na plné bednění, min 24 mm
Povrchová úprava: stucco
Barvy: kromě standardních i speciální barvy jako přírodní hliník, zinková a měď na vyžádání, a to i v hladkém provedení
Záruka: 40 let
tisková zpráva

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*