Obchodní dům Zlín

(ČTK) – Rekonstrukce Obchodního domu Zlín je u konce. V pátek 9. listopadu se veřejnosti otevřela většina prodejen v prvních dvou podlažích, řekl novinářům Radovan Pilich, jednatel společnosti Prior Zlín, která je majitelem objektu a investorem. Zbytek provozoven a gastro podniků v komerční části budovy začne fungovat v následujících týdnech.

Obchodní dům postavila firma Baťa v roce 1931 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, při rekonstrukci se objektu vrátila jeho původní podoba, zejména neobvyklé členění oken. Rekonstrukce trvala 16 měsíců, náklady jsou asi 450 milionů korun bez DPH.

Z původního objektu zůstal jen nosný skelet, proti původním plánům se musela posilovat statika budovy. „Investice do posílení statiky byly důvodem, proč se původně plánovaný termín otevření posunul zhruba o dva měsíce. Bezpečnost ale pro nás byla nejdůležitější,“ uvedl Pilich, podle kterého práce zkomplikovala také situace ve stavebnictví. „Je nedostatek materiálu, lidí,“ uvedl Pilich.

Při obnově se respektoval zejména vnější vzhled budovy. „Snažili jsme se vrátit fasádu domu do původního vzhledu. Je tam cítit gradace prosklených hmot, které se směrem nahoru zmenšují. Novátorským prvkem je skleněná nástavba v desátém podlaží,“ uvedl architekt Jaroslav Ševčík. Dům je bílý, loga nájemníků na fasádě jsou v jednotném stylu. V obchodním domě jsou nově eskalátory, jezdící schody však byly v objetu již v roce 1934, údajně byly první v Česku. U domu přibylo šest desítek parkovacích míst.

Světlou omítku měl obchodní dům i při svém otevření, přestože baťovská zástavba byla tradičně z cihel. Gahura, který ve značné míře náměstí Práce, kde dům stojí, koncipoval, však navrhl se světlou omítkou také sousední Velké kino. „Gahura byl člověk, který varioval, nezůstával u jednoho stylu a modelu,“ uvedl historik Zdeněk Pokluda, podle kterého se obchodní dům otevřel v prosinci 1931, aby v něm lidé mohli nakoupit před Vánoci. Nejdříve však byly k dispozici prodejny jen v několika etážích, další přibyly v roce 1932 a 1933. Kromě prodejen byly v domě i jídelny.

Do rekonstrukce se k prodeji využívalo více prodejních etáží, nyní se komerční prostory soustředily do dvou pater. „Našli jsme rozumné využití pro objekt jako takový, protože na komerci celý objekt ve výšce deseti pater se využít nedal,“ uvedl Pilich. Třetí až šesté poschodí obchodního domu si pronajala zlínská společnost HP TRONIC, která je provozovatelem sítě obchodů a e-shopů Datart, Euronics a Kasa.cz, vlastní značku ETA a provozuje Resort Valachy.

Do budovy přesune své sídlo, dosud měla firma kanceláře na několika místech v centru Zlína. „Naši zaměstnanci se sem přestěhují v průběhu ledna,“ uvedl generální ředitel společnosti Daniel Večeřa. HP TRONIC využije i nejvyšší patra obchodního domu a vybuduje v nich hotel se zážitkovou restaurací. „Během roku 2019 zahájíme přípravy na vybudování wellness centra a zážitkové restaurace v nejvyšším poschodí s panoramatickým výhledem na Zlín. Následně přibyde ubytovací část,“ uvedl Večeřa.

Doplněno Stavbaweb:
Autorství Františka Lydie Gahury není archivně doloženo, plány jsou signovány Ing. Martincem.
Obchodní dům služeb ve Zlíně byl jednou z prvních staveb na nově se formujícím náměstí Práce, při jeho umístění architekt respektoval nejen dráhu železniční vlečky směřující z továrny do cihelny, ale také konfiguraci terénu. Dispozice Obchodního domu ovlivnila i projekt skupiny internátů nad ním. Zadní technické zázemí doplnil v r. 1934 Vladimír Karfík. Zajímavá byla gradace zmenšující se výškou pásových oken směrem nahoru. Tento architektonicky mimořádně účinný prvek opticky odhmotňující stavbu se s časem měnil v návaznosti na způsob využívání horních podlaží byly postupně jejich parapety snižovány. Důležitým výtvarným prvkem dotvářejícím fasádu byly i četné reklamní nápisy. Celková architektonická koncepce budovy byla znehodnocena úpravami ze 70. let, kdy obklady z hliníkového plechu a nová okna zcela degradovaly výraz stavby (zrušení gradace, změna materiálu). Dnešní podoba dvorního traktu je z r. 1961.
Více ZDE…

Zlínská architektura: Obchodní dům
Časosběr rekonstrukce a rozhovor s architektem Ševčíkem a historikem Zdeňkem Pokludou najdete na ČT 24.
PRIOR Zlín – nový projekt

Fotografie obchodního domu po rekonstrukci najdete ZDE a ze slavnostního znovuotevření ZDE.

Související články:
Rekonstrukce Prioru Zlín  2.5.2017




Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*