Obecní centrum, st. Nikolai im Sausal

Fotogalerie ke článku (5)

Celá fotogalerie (5)

Autor: Gerhard Mitterberger (*1957)
Stavebník: obec St. Nikolai im Sausal
Spolupráce: Landl Mirjam, Agnes Kassl, Gruber Georg
Soutěže: 1997, 1998, 2000 (třikrát 1. místo)
Realizace: 2003-2004
Adresa: St. Nikolai im Sausal, Štýrsko, Rakousko


Malá komunální zakázka, na kterou proběhla soutěž (v tomto případě dokonce tři), a jejímž výsledkem je kvalitní, do okolí se skvěle hodící, moderní architektura. To je v kostce charakteristika nového obecního centra v St. Nikolai im Sausal. Dům je reprezentantem přesně toho typu zakázek, kterých se u nás žalostně nedostává a které dělají z Rakouska či Švýcarska oblíbené cíle architektonických výprav.
Obec se nachází v malebné vinařské oblasti jižně od Grazu a místní zajímavostí je téměř stejný počet trvale bydlících obyvatel jako chatařů a chalupářů (cca 2000), což přináší podstatně zvýšené finanční nároky na infrastrukturu. Dlouhé roky tak nezbývaly v rozpočtu žádné prostředky na vyřešení problematické dislokace místního úřadu a neexistence několika dalších, pro obec potřebných, prostorů.
Dům vznikal pomalu. V průběhu více než pětiletého diskutování a soutěžení se postupně rodil a dopilovával nejprve stavební program a následně jednotlivé části areálu, jenž byl na závěr postaven v rekordním čase (cca sedm měsíců). Finální náplní jsou kromě kanceláří obecního úřadu ještě pronajímatelné prostory (ideálně využité poštou), v případě potřeby rozšiřitelná vstupní hala (např. vinařské slavnosti), veřejné prostranství s podiem (velkoryse naddimenzovaný vstup objektu) a rekreační plochy pro děti a mládež. Výčet prostorů a funkcí nového centra obce je však dočasný. Celý projekt se stal roznětkou dalšího rozvoje a další objekty či rekonstrukce stávajících objektů budou následovat.
Materiálově je dům typickým horizontálním hybridem. Dolní, polozapuštěné podlaží je z vodovzdorného železobetonu. Horní pak, včetně střechy a rozměrné konzoly nad vstupem, je vyrobeno ze dřeva.


Publikováno ve Stavbě č. 1/2005

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*