Obří monumenty komunismu jsou pro bulharskou vládu hlavolam

Buzludža (Bulharsko) 23. března (ČTK/AFP)Palác bývalé bulharské komunistické strany na vrcholku hory Buzludži v balkánském masívu se podobá létajícímu talíři. Jeho budoucnost je pro úřady stejným hlavolamem jako budoucnost dalších připomínek slávy komunismu, napsala agentura AFP.


"Již vzhůru, psanci této země,"
vyzývá návštěvníky u vchodu do budovy citát z Internacionály vyvedený v písmech z betonu, jež jsou již v chatrném stavu. Uprostřed kulaté střechy o 500 metrech čtverečních, která jediná ještě drží dobře, trůní srp s kladivem uprostřed sloganu "Proletáři všech zemí, spojte se!"
Poničená kamenná mozaika zdobená hvězdami rubínové barvy představuje scény z bitev. Portréty Marxe, Engelse a Lenina jsou ještě zachovalé, ale podoba bývalého bulharského komunistického diktátora Todora Živkova, odstaveného od moci v roce 1989, byla poničena.
"Jakmile bude tento v Evropě ojedinělý monument restaurován, přiláká mnoho turistů, zejména ze Západu. Je to mocné historické svědectví," prohlašuje Bojčo Bivolarski, regionální šéf socialistů ve městě Stara Zagora v centrální části země.
Stavba přezdívaná létající talíř byla slavnostně otevřena v roce 1981 u příležitosti vzniku marxistické strany v Buzludži (1450 metrů nad mořem), z níž vzešli komunisté.
Nikdo, kdo projíždí centrem Bulharska, ji nemůže minout.
Kunsthistorici žádají, aby byla stavba s monumentální mozaikou zachována, neboť je dílem nejlepších umělců té doby.
"Její zničení by byl vandalismus. Monument může zajímat mladé lidi, kteří o socialismu nic nevědí," prohlašuje profesor Čavdar Popov z Akademie umění v Sofii.
Předseda lidové rady oblasti Stara Zagora Nedjalko Nedjalkov uvádí, že restaurování objektu by stálo na 30 milionů leva (asi 360 milionů Kč). Vláda nedávno postoupila tento majetek pokračovatelům komunistické strany: "Ať si jej socialisté udržují, když jsou na něj tak hrdí," prohlásil premiér Bojko Borisov.

Palác bývalé bulharské komunistické strany na vrcholku hory Buzludži v balkánském masívu se podobá létajícímu talíři. (foto zdroj: fjfi.cce.cz)


V jihobulharském Plovdivu
, druhém největším městě země, můžeme vidět Aljošu, vojáka sovětské armády, která Bulharům v roce 1944 komunistický režim vnutila. Demontáž tohoto stalinského monumentu vysokého 17 metrů ztroskotala kvůli námitkám ruského velvyslanectví.
"Jeho zachování či demontáž nejsou na pořadu dne. Pro nás tento památník symbolizuje všechny, kdo za druhé světové války obětovali své životy," prohlašuje starosta Plovdivu Ivan Totev.
U památníku bude zasazena pamětní deska se jmény 30.000 Bulharů, kteří ve válce zahynuli.
Historici umění takový přístup schvalují, neboť zbavuje památník jeho ideologického náboje, podotýká zástupkyně ředitele Národní galerie Bisera Josifovová.
"Je třeba změnit prostředí, v němž se takové památníky nacházejí, umístit u nich panely s kritickou analýzou," dodává profesor Popov.Loni v červnu namalovali neznámí recesisté na reliéfy s bojovou scénou kostýmy supermanů.  (foto zdroj: Wikipedia)
Památník sovětské armády v Sofii
, na němž vítězný voják třímá samopal, vyvolává neustálé diskuse. Protikomunistické organizace považují existenci stalinistického památníku v centru metropole za absurdní. Ale k jeho demontáži, o níž rozhodla radnice v roce 1993, nikdy nedošlo.
Loni v červnu namalovali neznámí recesisté na reliéfy s bojovou scénou kostýmy supermanů. Ruské velvyslanectví v tom spatřovalo vandalismus a reliéfy byly očištěny.
Bisera Josifovová, která má na starosti muzeum socialistického umění, v tom však nalézá smysl pro humor. "Doporučovala bych namalovat Batmany a Santa Clause na kopii postranního vlysu," říká.

V Bulharsku je stovka gigantických monumentů. Jediný z nich, který byl zrušen, je mauzoleum bulharského komunistického vůdce Georgije Dimitrova, které bylo postaveno v roce 1949 podle vzoru Leninova mauzolea v Moskvě.
V roce 1999 bylo mauzoleum zničeno pomocí výbušnin. Bylo jednou z mála staveb tohoto typu ve světě a někteří, jako Bisera Josifovová, litují, že se tak stalo. "Mohlo se z něho stát muzeum socialistického umění," soudí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*