Obnova bytu na adrese Bendova 10, Plzeň

V bytě nedaleko Klatovské třídy v centru metropole se z původního vybavení realizovaného Loosem dochovaly především interiéry ve dvou místnostech. Projektovou dokumentaci pro stavební povolení a vlastní realizaci připravuje architekt Ludvík Grym, jehož návrh studie obnovy a využití interiérů byl vybrán mezi dalšími dvěma jako nejvhodnější.

V cenném bytě od Loose chce Plzeň expozici i kanceláře
Plzeň 2. června (ČTK) – Do letošního září chce mít plzeňská radnice projektovou dokumentaci k obnově bytu na adrese Bendova 10, v němž jsou interiéry od celosvětově uznávaného architekta Adolfa Loose. Poté vypíše výběrové řízení na samotnou rekonstrukci. V cenném objektu vzniknou expozice a prostor vhodný pro pořádání komorních kulturních a společenských akcí, ale také kanceláře. Náklady na kompletní realizaci i doplnění nábytkem se odhadují na více než pět milionů korun. Novinářům o tom řeklo vedení města.
Bendova 10 (zdroj: Plzen.eu)
"Je to jeden z prestižních interiérů, Loosův unikátní byt. Příprava jeho rekonstrukce už se konkrétně rozběhla. Naší ambicí je samozřejmě dokončit ji do roku 2015, aby to bylo součástí Evropského hlavního města kultury,"
řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS). Město se snaží už několik let o postupnou revitalizaci Loosových interiérů na svém území.

V bytě nedaleko Klatovské třídy v centru metropole se z původního vybavení realizovaného Loosem dochovaly především interiéry ve dvou místnostech. Odbor památkové péče magistrátu nechal v minulých letech zpracovat předběžný odhad nákladů na rekonstrukci celého bytu, rozdělen je na dvě části. "První zahrnuje rehabilitaci prostorů jídelny, obývacího pokoje a ložnice s Loosovými interiéry. Bez volných doplňků neboli replik podle dochovaných fotografií je částka odhadnuta na 1,65 milionu korun bez DPH," uvedl primátor. Druhá část se týká rekonstrukce ostatních prostorů, v nichž by měly být kanceláře. Jedná se o pracovnu, pokoj, chodbu s halou, koupelnu a kuchyni. Odhad nákladů je vyčíslen na zhruba milion korun bez DPH. Předpokládaná částka na doplnění nábytku a zařízení je asi 2,5 milionu Kč včetně daně.

Adolf Loos má v Plzni řadu realizací. Byt v Bendově ulici je ve vlastnictví města. Původními majiteli byli Vilém a Gertruda Krausovi, které s příchodem druhé světové války postihl pohnutý osud, podobně jako většinu ostatních vlastníků plzeňských bytů realizovaných Loosem. Obchodník Vilém odešel v roce 1939 do Anglie, kde žil i po válce, žena i děti zahynuly ve vyhlazovacích táborech. Dům zabavili Němci, roku 1946 byl Vilémovi navrácen, od roku 1954 byl v národní správě. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.

Související články:


Doplněno Stavbaweb:

Bendova 10, širší centrum města
Památka běžně nepřístupná veřejnosti.
Loosův interiér Bendova 10, bývalý byt rodiny Krauzových, realizace 1930-31. Interiér v městském domě byl donedávna užíván jako byt. Atraktivní hudební salon a jídelnou s mramorovým obkladem a zrcadlovými stěnami a ložnice s vestavěným nábytkem. (zdroj: Plzen.eu)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*