Obnova mariánského sloupu v Praze

(ČTK) – Na Staroměstském náměstí v Praze mají tento týden začít práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Již v pondělí odstartoval  archeologický průzkum, následovat budou práce na základně a od konce dubna do poloviny září by se na ni měl usazovat sloup s Pannou Marií. Autor repliky, sochař Petr Váňa ČTK řekl, že všechna povolení a zábory ke stavbě už má a zahájení nic nebrání. Původní sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie.

Sochař loni repliku sloupu v asi 250 dílech přivezl do Prahy na lodi a následně se pokusil zahájit na náměstí stavbu, čemuž kvůli chybějícímu záboru zabránili policisté. Poté sochař dílo nechal na lodi na Vltavě a s týmem kamenosochařů dál pracoval na jeho dokončení.

Pražští zastupitelé dříve opakovaně odmítli vyjádřit s umístěním repliky původního sloupu souhlas. Situace se změnila koncem letošního ledna, kdy se v zastupitelstvu našla většina k revokaci původního nesouhlasného stanoviska města. V návaznosti na to Technická správa komunikací (TSK) udělila zábor. Podle Váni se nyní všechny organizace včetně například radnice Prahy 1 k projektu staví vstřícně.

O návratu sloupu se diskutuje od 90. let minulého století. Zastánci obnovy jej považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Doplněno Stavbaweb:
V lednu 2020 zastupitelé hlavního města Prahy schválili obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
Veškeré informace naleznete na stránkách Mariánský sloup.
Článek Pavla Naumana „Příliš živá památka – K historii snahy o obnovu Mariánského sloupu po roce 1989“ najdete na stránkách Klubu Za starou Prahu – ZDE.
Další informace najdete na stránkách Wikipedie: Mariánský sloup (Staroměstské náměstí)

Související články:
Praha se vrátila k myšlence obnovit Mariánský sloup

 
             

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Koukám, že Luščinol to vzdal, škoda, bavil jsem se. Jeho nedělnický původ mu asi zabránil používat argumenty a zdravý selský rozum. Stejně to ještě není konec, stačí jiná sestava na magistrátu a na příslušné Praze a bude si o ten kameník zase moct odklidit na loď.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Pane (prominte, ze nepisi Vazeny, protoze bych lhal sam sobe) na rozdil od Vas jsem se nedotkl Vasi osoby, pouze jsem poznamenal, ze se mylite ve vsem, co jste zde napsal, coz jste mi ostatne svoji odpovedi potvrdil.
  Lec, rad bych zvedel neco o Vama zminenem vyjadreni se prof. Pekare k Salounovu pomniku, z roku 1915 (kde je k precteni). Ac jiz veku vyssiho, rad se vzdy poucim, nebot jsem celozivotnim studentem nasich dejin.
  Jinak, alespon trochu Vas poucit (zdali dovolite):
  |Jan Jiří Bendl (asi 1610? ve Švábsku – 27. května 1680 v Praze) byl nejvýznamnější český raněbarokní sochař. Jeho dílem byly například sochy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze| (Wikipedia).
  Jinak ten |kamenik| Vana by byl na Vama mu udeleny titul hrdy, jako ja jsem hrdy, ze jsem zacal jako zednik, nebot jsem byl puvodu |nedelnickeho| (ne, v nedeli jsem se nenarodil) na prumyslovku jsem se pak dostal jen zasluhou jejiho reditele (zakladajiciho clena strany) |vejsku| a dalsi postgradualy jsem udelal jiz v |kapitalisticke cizine|.

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Mam pro Vas spatnou zpravu, Jadrane. Mylite se naprosto ve vsem. To je tak, kdyz se clovek vyjadruje k necemu o cem ale vubec nic nevi.
  Urbanisticky se jedna o mistrne umisteni sochy od mistrneho sochare ranneho baroka, ve vztahu k obema prevladajicim ridicim slozkam celeho prostoru, vezim radnice a Tynskeho chramu, zaroven oznacujici zemepisny stred Evropy.
  Navic, Saloun vytvoril sve Husovo sousosi, ve vztahu k tomuto sloupu.a nejedna se o sloup |morovy| ale o dikuvzdani Kralovne nebes za pomoc prazskym studentum a remeslnikum v ubraneni pravobrezni Prahy, pred Svedy (1648) kdy Praha byla naprosto opustena Habsburky.
  Proto jeho strzeni zizkovskou chatrou (1918) jako symbolu habsburstvi, stavi jejich nevedomost na Vasi uroven, Take Vas jiste potesi, ze vudce te chatry Franta Sauer se vyzpovidal ze sveho cinu a skonal v nemocnici pod Petrinem, v peci sester Boromejek. Proto si myslim, ze by se znovupostavenim toho sloupu urcite souhlasil.
  A kdyz jiz jste se zminil o nejvetsim ceskem vojevudci, od doby Jana Zizky, ten pomnilk Radetzkeho, nastesti zcela zachovaneho v lapidariu, se take vrati na sve misto, jako se uz vratily ty tri veze vedlejsi radnice. Jestli tam by melo neco zmizet, tak ten |Mekac| v byvale Malostranske kavarne.

 4. Čtenář Stavbawebu says:

  Z urbanistického, architektonického a sochařského hlediska se jedná o zcela průměrné dílo, z jehož obnovy si udělal |sochařů podle všeho živnost. Jeho reinstalace (vždycky jsem měl za to, že to byl |morový| sloup) je zbytečnou exhibicí, stejně jako byla zbytečnou exhibicí jeho likvidace F. Sauerem a partou žižkovských hospodských vlastenců. Jenom doufám, že se nedočkáme reinstalace pomníku maršálka Radeckého na Malostranském náměstí (i tady už léta existuje spolek pošahaných jedinců, kteří tohle požadují) a fděsím se chvíle, kdy někoho v jiné konstelaci napadne odstranit kyvadlo a obnovit frontu na maso na Letné. Nakonec Ing. arch. JIří Štursa ještě jako externí pedagog na fakultě architektury ČVUT v Praze tvrdil (a učil studenty), že ten pomník byl umělecky velice hodnotný (jak by ne, společně s manželkou byl projektantem podstavce a všech okolních úprav sochy) a že byl zločin ho zlikvidovat jenom z ideologických důvodů. Že se Čižinského aktivisté podepsali na Staroměstském náměstí podepsali takhle, je věc jedna, že nejsou schopni třeba omezit šílené a chodce ohrožující |atrakce| typu elektrokolobežek, kol, pivních šlapadel apod. je taky zřejmé. Hlavně že tato Praha vyhlásila stav klimatické nouze….

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*