Obnova náměstí Míru ve Zlíně

(ČTK) – Město Zlín by mělo v nadcházejících dnech podepsat smlouvu s brněnskou společností P.P. Architects, která zvítězila v soutěži o návrh na obnovu náměstí Míru. Novinářům to řekl primátor Jiří Korec (ANO). Předmětem smlouvy bude dopracování vybraného návrhu a kompletní projektová dokumentace pro povolení stavby. Práce by mohly začít po oslavách 700. výročí první písemné zmínky o Zlíně, které se uskuteční v roce 2022.

Účastníci soutěže měli za úkol vytvořit koncept architektonicko-urbanistického řešení náměstí a jeho okolí včetně předpokládaného rozdělení na etapy. V první fázi se počítá zejména s vybudováním podzemního parkoviště, novými povrchy, mobiliářem a vytvořením menší kolonády, na níž bude také pódium či místo pro venkovní expozice.

Zvažovaná druhá etapa spočívá v zastavění části náměstí podél třídy T. Bati, kde je nyní malý park. Podle primátora jde však spíše o možnost, o které se bude diskutovat a vůbec nemusí nastat. „Apelujeme na architekty, aby první etapu nebrali jako dočasnou a dávala smysl i bez druhé etapy,“ uvedl Korec.

V podzemním parkovišti mělo být podle původních plánů kolem 300 parkovacích míst, nevyšla však jednání o podpoře projektu ze strany soukromých subjektů, proto se počet míst snížil na 150, což je dvojnásobek počtu současného počtu míst. Podle vedení města to bude také jednodušší vzhledem k nezbytným přeložkám četných inženýrských sítí.

Město počítá i s úpravami přilehlých ulic Bartošova a Rašínova i prostranství před kostelem, odkud by mělo zmizet parkoviště a vzniknout klidová zóna.

„Původně předpokládaná cena služeb účastníka za celkové dopracování všech stupňů projektové dokumentace – fáze od přípravy projektu po autorský dozor při realizaci stavebních prací – byla při původně navrženém rozsahu investice odhadem stanovena na částku 25 milionů korun bez DPH. Na základě předpokládané redukce podzemní části záměru pak bude jistě nižší, nicméně cena dokumentace bude jedním z předmětů jednacího řízení,“
uvedl náměstek primátora Miroslav Adámek (STAN). Původně odhadovaná cena na první etapu rekonstrukce náměstí byla asi 300 milionů korun.

Související články:
Obnova náměstí Míru ve Zlíně  27.2.2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*