Brno, Královo Pole, Slovanské Náměstí
Investor: Statutární město Brno
Autoři: Zdenek Sendler, Radko Květ, Václav Babka
Spolupráce: Jiří Zrzavý, Jarmila Kopečná, Martin Materna, Pavel Pijáček, Dana Fialová, Ivana Klímová
Dodavatel: Cooptel, stavební, a. s.
Zahradnické práce: J. Vrbas — firma KVĚT
Soutěž: červen 2005
Projekt: 2005-2006
Realizace: 2006
Rozloha: 13 830 m2
Náklady: 25 mil. Kč
Autor fotografií: Zdeněk Sendler a fotoarchiv autorů
V roce 1913 oslovili brněnští zastupitelé hamburského architekta Miggeho a získali na tehdejší dobu pokrokovou studii na obnovu městského parku na Slovanském náměstí v Brně. Geniální záměr architekta Miggeho, který v době doznívající secese, vyznačující se ornamentálními záhony a květinovými „dorty“, vytvořil velkorysý prostor, který nabídl lidem k užívání. Park tehdy měl pobytový trávník, dětské hřiště a obvodovou lipovou alej.
V roce 1925 byl projekt realizován v rámci živé stavební činnosti při zakládání nového Králova Pole. V průběhu dalších desetiletí park prošel několika anonymními zásahy, které ovlivnily jeho podobu, ale až poslední desetiletí minulého století se neblaze podepsala na jeho funkčnosti a provozuschopnosti. Stavební prvky se rozpadaly, nefunkční zpevněné plochy s prosychajícími stromy a přehuštěné skupiny keřů na ubohých trávnících sloužily snad jenom pro venčení pejsků.
O rekonstrukci místa se uvažovalo už delší dobu, ale záchranu tohoto památkově chráněného parku přinesla až v roce 2005 architektonická soutěž, ve které zvítězila studie, jež přinesla jeho zásadní obměny. Přes počáteční nesouhlasná stanoviska ochránců přírody, kteří považovali takovou obnovu parku za zbytečnou a drahou, získalo Královo Pole za necelý jeden rok park se zavlažovanými trávníky, novým mobiliářem, zajímavými herními zařízeními pro děti a s novým místem pro pořádání kulturních či společenských akcí.
Park je nově dělen na vnější, „nárazníkovou zónu“ a vnitřní „pokoj“. Vnější a vnitřní prostor jsou od sebe odděleny tvarovanou habrovou stěnou. Z původní Miggeho kompozice vnitřní části bylo ponecháno prostorové členění na horní terasu a spodní travnatou plochu, dále byla zachována obvodová lipová alej a některé hodnotné stromy ve střední části.
Mezi spodní a horní část parku vložili autoři objekt, kde je technické zázemí, místnost pro správce parku a toalety. Amfiteátr slouží jako venkovní učebna či divadelní jeviště studentům gymnázia na Slovanském náměstí.
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…