Obnova parku Stromovka

V roce 2014 vypsalo Město Humpolec architektonickou soutěž na obnovu parku Stromovka. Vítězný projekt byl následně zpracován k realizaci.
Hlavní naší snahou bylo vytvoření městské zahrady – ponechání maximální plochy zeleně uprostřed města. Park jsme otevřeli slunci a udělali ho přehlednější a tím i bezpečnější. Ozdravili jsme stávající stromy, pokáceli přerostlé a nebezpečné, park je doplněný o stromy nové, květinové záhony a trvalkové porosty. Ulice jsou od parku odcloněny pomocí nízkých živých plotů. Nově vznikla velká pobytová louka v přímé návaznosti na altán uprostřed parku. V nabídce parku je dětské hřiště, navržené speciálně pro tuto lokalitu. Atypickou prolézačku tvoří lanové tunely ze sítí, pohyblivé boudičky a pevné ocelové spojovací můstky, které doplnila skluzavka a lanové sítě.
Centrem parku se stal zahradní altán. Jeho střecha i půdorys mají tvar elipsy. Spodní část objektu je betonová, vykonzolovaná nad terén, s dřevěným obložením teras. Nosná konstrukce je ocelová, celosvařovaná. Kvůli rozpětí a vyložení konzol střechy byla konstrukce realizována jako prostorový rám, doplněný o sekundární střešní nosníky. Střecha je zelená intenzivní s vegetačním substrátem. Vlastní objekt tvoří vložená hmota kvádru mezi elipsovitou střechu a terasu nad terénem. Vyzdívaný je z keramických tvarovek, na části fasády je prosklení, zbytek byl obložen dřevěnými latěmi z cedru, které fasádu vizuálně spojují i přes množství provozních vstupů a otvíravých částí.
V přední části altánu je kavárna s možností výstupu na terasu. Dále tu jsou také veřejné toalety jako zázemí parku. Vložený blok toalet je z monolitického železobetonu, v provedení anti-vandal, pohledový beton se uplatňuje také na vnitřním povrchu kabin.

Z hlediska dopravy bylo do úpravy parku zahrnuto rozšíření parkovacích míst v ulici Kamarytova a celková rekonstrukce ulice Jana Zábrany. Chodníky pro pěší jsou v kamenné mozaice, cestičky v parku jsou mlatové, hlavní průchozí tahy částečně v kamenném odseku. Některé zpevněné plochy mají velkoformátové kamenné dlažby prorostené travou.

Autorská zpráva
Foto: Aleš Jungmann

Investor: Město Humpolec
Autoři: OK Plan Architects – Luděk Rýzner, Ing. arch. František Čekal, Ing. arch. Helena Pasáčková, Ing. arch. Marcela Susedíková
Vegetační úpravy: Atelier Partero – Ing. Mirka Svorová, Ing. Jakub Finger, Ing. arch. Marika Dumková, Ing. Jana Zuntychová
Generální dodavatel: FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a.s. (park) + SATES Čechy (komunikace)
Subdodavatelé: Zahradnické úpravy s.r.o.; mmcité (mobiliář); hřiště.cz (návrh a dodávka dětského hřiště); DAKO Brno (veřejné toalety); Truhlářství Brtník (dřevěné obklady a terasy)
Plocha: 19 400 m2
Náklady: 41 mil. Kč

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Pecka, nicméně rozšiřování parkovacích míst v rámci projektu parku Stromovka je k smíchu. Věc se má tak, že kamenná mozaika, i kamenné odseky jsou pro jízdu na kole nevhodné a nutno podotknout, že tam historicky vede cyklotrasa napříč parkem a dosud se tam nestala žádná smrtelná nehoda cyklista x chodec, takže pro koho že se to projektuje? Návštěvníky ze středočeského kraje?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*