Obytný soubor na Vackově, etapa F

Budova je situována v Praze 3 v místě křížení ulic Olgy Havlové a Rixdorfské na pomezí vznikající blokové zástavby v sousedství veřejného parku Židovské pece. Pozemek je součástí širší rozvojové lokality za žižkovským nákladovým nádražím, kde probíhá a v budoucnu bude probíhat intenzivní urbanistický rozvoj. Současná heterogenní výstavba skladových a výrobních objektů je pozvolna nahrazována rezidenční zástavbou.

Koncept
Stavba je osazena na podnoži, která díky svažitosti pozemku vystupuje nad terén a formuje uliční prostor. Vzniká tak vyvýšený „bastilion“, zajišťující soukromí pro uživatele předzahrádek i společného prostoru v parteru domu. Pod ním jsou skryty podzemní parkovací stání a technické zázemí domů.
Nad podnoží jsou umístěné tři nepravidelně oblé budovy, které paprskovitě vychází ze středu centrální zóny, kde se nachází společný komunikační uzel přístupný ze všech tří stran pozemku. Zároveň tento prostor tvoří i odpočinkovou a společenskou zónu areálu.
Bytové domy mají pět nadzemních podlaží, z toho poslední patro je ustupující. V úrovni druhého podlaží je propojuje perforovaná markýza, tvořící v daném patře terasy přilehlým bytům.
Atypickému pozemku ve tvaru oblého trojúhelníku bylo přizpůsobeno i hmotové a materiálové řešení domů. Organické řešení soliterních hmot objektů vytváří přechod mezi kompaktní zástavbou sousedních bytových domů a zelení přiléhajícího parku. Fasády budov tvoří ručně tvarovaná profilovaná omítka světlé barvy s horizontálními tmavými předěly v úrovních jednotlivých pater. Tento elegantní a střízlivější obal budovy akcentují červeně ztvárněná ostění oken a lodžií zařezávajících se do hmoty budov.

Dispozice
Řešení samotných budov bylo koncipováno tak, že komunikační jádro se nachází ve středu dispozice budov. To umožnilo využít veškeré plochy fasád pro umístění obytných místností. Kolem komunikačního jádra jsou také veškeré „neobytné“ místnosti bytů (chodby, koupelny, WC, komory, sklady), aby se v maximální míře využily plochy fasád pro obytné místnosti.
V obytném souboru je situováno 46 bytů dispozičně řešených jako 1+kk až 5+kk a jedna nebytová jednotka.

Autorská zpráva
Foto: Ondřej Polák


Investor: Metrostav Vackov a.s.
Hlavní architekt: Ludvík Seko, Jan Schindler; architekt: Josef Kalčík, Jiří Prokopec
Soutěž: 2007 (1. cena) – soutěžní tým Jan Schindler, Ludvík Seko, Petr Baletka
Celková plocha: 13 670 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*