Obytný soubor v Katowicích, Polsko

Tři bytové domy od studia Medusa Group.


Architekt: medusagroup
Místo: Katowice, Poland
Hlavní architekti: Przemo Lukasik, Lukasz Zagała
Projektantský tým: Dawid Beil, Rafał Dziedzic, Kuba Pudo, Tomasz Majewski, Dominik Jaksik, Maria Jaksik, Justyna SiwiÅ?ska, Agnieszka Szewera, Dominika Marek
Statika: Statyk
Investor: Millenium Inwestycje sp. z o.o.
Pozemek: 8,914 m2
Projekt a realizace: 2006-2009
Foto: Miłosz Jaksik

Dvě budovy souboru byly navrženy jako rovnoběžně umístěné pavlačové domy s širokým bulvárem mezi nimi. Třetí budova je šestipatrová a obsahuje luxusní apartmenty. Ambicí autorů bylo zvrátit negativní vnímání těchto typů budov v Polsku: neblahé dědictví 70. let. Minipark mezi budovami a pavlače chráněné proti vlivům počasí prosklením napomáhají vytvořit atraktivní sousedský prostor, jaký obyčejně u nájemních bytových domů nenajdeme.

Severní budova

Severní budova je pětipatrová s podzemním parkingem společným s apartmentovým domem. Komunikace tvoří tři pavlače se schodištěm a výtahem na východní straně. Hranol budovy má jednoduché pavlače na severní straně a balkony na jižní. Budova má šedou omítku, avšak poslední patro má dřevěný obklad. Přízemí se servisními prostory je celé prosklené.


Jižní budova
Jižní budova je samostatnou typologií, která kombinuje pavlačový a řadový dům. Budova má opět šedou omítku a zčásti dřevěné obložení.
Byty jsou zde ve dvou úrovních. V dolní části má každý byt samostatný vstup u postranní pasáže a vlastní zahrádku na jihu. Nad těmito byty jsou mezonetové apartmenty přístupné z pavlače v posledním patře. V horní části mezonetů jsou denní obytné místnosti, v dolní pak jsou ložnice. Z obou stran pavlače jsou vnější schodiště, na východní straně i výtah. Schodiště jsou z pohledového betonu.


Dům s apartmenty
Budova dominuje obytnému souboru. Leží v jeho středu, je nejvyšší a má byty nejvyššího standardu (dva na každém patře, celkem deset). Bytová část domu spočívá na ustupující podnoži. V této přízemní části je vstupní hala, přístup ke schodišti a k výtahu a místnosti zázemí. Tři fasády mají francouzská okna, jižní strana má terasy s laťovými stínicími panely. Všechny fasády mají šedou omítku.
Bulvár

Široký, společně přístupný bulvár se nachází uvnitř mezi budovami. Rekreační zóna je v centru bulváru a je obklopena pevnými chodníky po obou stranách. Dětské hřiště je v jihovýchodní části bulváru v malém městském parčíku


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*