Obyvatelé se přiklánějí k návratu věží na besedu

Fotogalerie ke článku (1)

Rytina od Jana Josefa Dietzlera z roku 1743 - v levé části je zobrazena nynější Malostranská beseda, tehdy ještě se třemi věžemi

Rytina od Jana Josefa Dietzlera z roku 1743 - v levé části je zobrazena nynější Malostranská beseda, tehdy ještě se třemi věžemi
Celá fotogalerie (1)

Velká část památkářů a odborníků s navrácením historické podoby Malostranské besedy souhlasí.

Obyvatelé Prahy 1 se přiklánějí k tomu, aby se na opravované Malostranské besedě objevily věže, které tam byly v minulosti. Vyplývá to z průzkumu, který provedla radnice první městské části, informoval dnes ČTK Jakub Vaculín z radničního oddělení vnějších vztahů. Po rekonstrukci má být v budově opět kulturní stánek a restaurace.

V radničním průzkumu se pro návrat tří věží vyslovilo 57 obyvatel z levobřežní části Prahy 1, naopak 43 lidí dává přednost současné podobě besedy. "I když velká část památkářů a odborníků s navrácením historické podoby Malostranské besedy souhlasí, chceme znát také názory našich spoluobčanů," uvedl starosta Petr Hejma (ODS).

Obnova věží má zastánce zejména mezi mladšími lidmi. Obyvatelé, kteří této variantě dávají přednost, nejčastěji uváděli, že se hodí do prostředí a odpovídá "stověžaté" Praze.

Budova se otevře po rekonstrukci asi v roce 2009. V besedě by mělo být kulturní a společenské centrum. Bude tam víceúčelový sál pro koncerty, divadlo a zábavu, budou tam různé kurzy a vzdělávací akce, v přízemí a suterénu bude restaurace a kavárna. Celkové náklady na stavební práce včetně věží se odhadovaly zhruba na 74 milionů korun.

Malostranskou besedu bude provozovat společnost 2media, jejíž programová nabídka splnila představy vedení místní radnice. Roční nájemné bude zhruba 1,3 milionu korun.

Malostranská beseda byla od konce 15. do sklonku 18. století radnicí Menšího Města pražského. V roce 1575 v ní představitelé nekatolické šlechty sepsali společné vyznání víry, takzvanou Českou konfesi. Událost připomíná bronzová deska. Současný vzhled budova získala počátkem 19. století, kdy byly odstraněny štíty a věže k Malostranskému náměstí.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.2.2008

Doplněno Stavbaweb:
Malostranská beseda
Malostranská beseda respektive bývalá Malostranská radnice je pozdně renesanční budova v Praze 1, která se nachází na Malostranském náměstí č. 21 v centru Malé Strany. Bývalá radniční budova dnes slouží již po mnoho let coby společenský klub a koncertní sál. Jedná se o jedno z kulturních center Malé Strany, které se nachází, mimo jiné, též na hlavní turistické trase procházející starou Prahou od Prašné brány přes Staroměstského náměstí přes Karlův most na Malou Stranu a odtud pak dále na Pražský hrad.

Současná rekonstrukce
V současné době je bývalý radniční dům v rekonstrukci, investor Městská část Praha 1 plánuje její dokončení v létě 2009. Malostranská beseda bude po svém otevření opět provozovat hudební a divadelní produkce i spolkové činnosti. Záměrem je vybudovat kino a nově bude otevřeno také renesanční podkroví jako galerijní prostor. Právě probíhající rekonstrukce budovy odkryla mnoho původních výtvarných prvků (fresky, malované trámy). Vede se odborná diskuse nad záměrem obnovit původní radniční věže odstraněné při jedné z dřívějších rekonstrukcí budovy.
(Zdroj: Wikipedie)

Historii Malostranské besedy se dočtete v knize Roberty Radosty: Malostranská beseda - 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*