Ochránci památek jsou proti nástavbě na bývalém Domu potravin

Fotogalerie ke článku (2)

Dům potravin

Dům potravin

Dům potravin

Dům potravin
Celá fotogalerie (2)

Z někdejšího Domu potravin by se měl stát podle záměru hotel.

Ochránci památek z Klubu Za starou Prahu jsou proti záměru nástavby budovy bývalého Domu potravin na pražském Václavském náměstí. Nynější nároží představuje harmonický prvek, který má klíčový význam pro vyznění náměstí, uvedl klub ve stanovisku na svých internetových stránkách. Ředitel magistrátních památkářů Jan Kněžínek dnes ČTK řekl, že o plánu zatím ví jen z dopisu klubu.
Na nároží stál činžovní dům s věží z poloviny 80. let 19. století, který byl poškozen a následně zbořen na konci druhé světové války. Právě na to se podle klubu současný záměr odvolává. Ochránci památek upozorňují, že dřívější dům převýšil okolní stavby a stínil i pohled na část Národního muzea, které bylo vybudováno jako dominanta náměstí.
Novostavba Domu potravin, který vznikl podle návrhu Maxmiliána Gronwaldta a Jiřího Chvatliny v 50. letech minulého století, předchozí chybu napravila, uvedli zástupci klubu. Je podle nich jen nedopatřením, že budova dosud nebyla "jako osobitý reprezentant architektury své doby" zapsána do seznamu kulturních památek.
Z někdejšího Domu potravin by se měl stát podle záměru hotel, informoval klub. V projektu jde podle jeho představitelů jen o rozšíření plochy budovy, je podle nich "ryzím příkladem neomluvitelného zlatokopectví".

Zdroj: zpráva ČTK, 16.11.2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*