Odborníci ocenili tři nejlepší moravskoslezské fasády roku 2008

Vyhodnocení již sedmého ročníku soutěže "Fasáda Moravskoslezského kraje 2008".

Titul Fasáda Moravskoslezského kraje 2008 získaly v sedmém ročníku soutěže tři stavby. Porota ocenila rodinný dům v Horní Lhotě na Opavsku, navržený architektkou Danou Norskou. Mezi pěti nominovanými panelovými domy uspěla fasáda domu v Havířově-Prostřední Suché. V kategorii správní a průmyslové objekty zvítězila fasáda Rothschildova zámečku v Ostravě-Vítkovicích. ČTK o tom informovala za organizátory soutěže Lenka Hatlapatková.


Přestože se do soutěže přihlásilo 76 staveb a osmičlenná porota jich nominovala 18, dvě kategorie zůstaly tentokrát bez vítěze. „Nevybrali jsme žádný bytový dům ani energeticky úsporný projekt. Nominované stavby v těchto kategoriích prostě nesplnily při hodnocení přísná kritéria,“ řekl ČTK předseda poroty a architekt Jan Zelinka.


Právě energeticky úsporná fasáda byla v tomto ročníku soutěže novinkou. „Na jednu stranu jsme zklamaní, že se do soutěže přihlásily jen dvě stavby. Na druhou stranu jsme velký nával nečekali, protože v kraji zatím příliš energeticky úsporných rekonstrukcí není. Přesto kategorii vyhlásíme znovu. S ohledem na dotační tituly by mohlo vlaštovek přibývat,“ řekl ČTK Zelinka.


Vítězný rodinný dům ostravské architektky Dany Norské podle něho zaujal porotu svým střízlivým vzhledem. „Velká okázalost není nutná. Pocitově nám byl tento dům nejbližší pro svou jednoduchost a komplexnost řešení, i když k té bychom drobné výhrady měli,“ řekl architekt.


Vítězná fasáda panelového domu v Havířově-Prostřední Suché mohla porotu zaujmout mimo jiné tím, že je na Jílové ulici nepřehlédnutelná, míní vedoucí projektu rekonstrukce Jiří Fabík z havířovské projekční firmy P-Projekta. „Dělá to ta tmavá skořicově hnědá barva v kombinaci se zasklenými lodžiemi,“ řekl ČTK Fabík.


Oceněna byla i fasáda Rothschildova zámečku v průmyslovém areálu ostravských Vítkovic – kulturní památky z roku 1848, která se po rekonstrukci stane novým administrativním a reprezentačním sídlem strojírenské skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP. Architektonický návrh obnovy zámečku zpracovalo Studio Ranný Vítkovice.


O nejlepší krajskou fasádu roku 2007 bojovalo loni 98 přihlášených staveb, což bylo zhruba o dvě desítky více než předloni. Oceněna byla například fasáda budovy F Krajského úřadu Ostrava nebo bytových domů na Nálepkově náměstí v Ostravě-Porubě.

Zdroj: Zpráva ČTK 24.3.2009

Doplněno Stavbaweb:
vš o soutězi naleznete zde: http://www.fasadakraje.cz/

Letošní již 7. ročník soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje 2008 byl vyhlášen 27. listopadu 2008, přičemž architekti, projektanti, dodavatelé stavebních materiálů, realizátoři, případně soukromí investoři mohli přihlašovat své projekty až do 30. ledna, kdy byla uzávěrka přihlášek. Důležitou podmínkou pro přihlášení bylo umístění stavby v rámci Moravskoslezského kraje a dokončení fasády v roce 2008. Zároveň se nesmělo jednat o novostavbu, pouze o rekonstrukci fasády. Všechny přihlášené stavby si pak lidé mohli prohlédnout ve dnech 11. — 14. února na Černé louce v Ostravě, kde byly v rámci výstavy Střechy, pláště, izolace, vystaveny jejich fotografie a neleznete je také na www.fasadakraje.cz.

Složení poroty:
předseda: Jan Zelinka
členové: Alena Georgiadisová, Tomáš Závada, Jiří Figala, Radomír Prešer, Vladimír Baginski, Milan Hudeczek, Pavel Ševčík

Vítězné objekty letošního ročníku „Fasáda Moravskoslezského kraje“:

Rodinné domy
A2 RD Horní Lhota
Architekt: Dana Norská
Investor: Ing. Miroslav Chudaš
Realizátor: Adapo, v. o. s.
Dodavatel: Weber

Panelové domy
B5 Havířov — Prostřední Suchá, Jílová 1
Architekt: Ing. Fabík — Projekta, s .r. o, Havířov
Investor: Společenství vlastníků Jílová 1
Realizátor: THERM, spol. s  r.  o
Dodavatel: Weber

Správní a průmyslové objekty
D15 Zámeček, Ostrava — Vítkovice
Architekt: Studio Ranný Vítkovice, s. r. o.
Investor: Vítkovice, a. s.
Realizátor: Stavos Stavba, a. s.
Dodavatel: Weber

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*