Odborník: Za pokles poptávky po nových bytech krize nemůže

Za poklesem poptávky po novém bydlení jsou především demografické změny, snížení atraktivity bytů pro investory a částečné uspokojení poptávky privatizací obecních bytů. Útlum prodejů tak bylo možné předpovídat, protože by přišel i bez krize, řekl diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí ředitel společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal.

Odklad nákupů hraje podle podle realitního odborníka v propadu poptávky jen malou roli. Mnohem významnější prý například je úbytek mladých lidí ve věku 26 až 30 let, kteří pro stavitele představovali hlavní zákazníky. Byty už také nejsou tolik atraktivní pro investory, protože růst cen nemovitostí a pokles tržních nájmů snížil jejich výnosy pod tři procenta. Trh podle Pácala narušila také privatizace obecních bytů. Všechny tyto faktory snížily nákupy nových bytů o 20 až 30 procent. K tomu se připojila i horší dostupnost hypoték.

Cestu k nápravě podle odborníka musí dláždit také legislativní změny. Mezi ně by prý například mělo patřit okamžité zrušení regulace nájemného nebo přijetí nového zákona o vlastnictví bytů. Pavla Schödelbauerová z ministerstva pro místní rozvoj však na diskusi řekla, že nový zákon o vlastnictví bytů rozhodně letos očekávat nelze.

Rychlé zrušení regulace nájemného, která se nyní ve většině krajských měst prodloužila do roku 2012, je podle Pácala nutné pro nápravu situace na trhu. „Nájemní bydlení je nutné proto, aby fungoval trh s vlastnickými byty,“ poznamenal šéf Central Europe Holding. Další obrovské množství příležitostí pro trh podle odborníka spočívá v opravách a modernizacích stávajícího bytového fondu, který se prý častokrát nachází v katastrofálním stavu.

Zdroj: Zpráva ČTK 10.6.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*