OFIS architects: level apartment

Rekonstrukce bytu v secestním domě v historickém centru slovinské LublaněMísto: Lublaň – historické centrum, Slovinsko
Využití: apartmánový byt
Klient: soukromý â?¨
Architekt:
OFIS architects
Renovovaná plocha: 115 m2
Tým projektu: Ofis arhitekti / Rok Oman, Spela Videcnik, Andrej Gregoric, Janez Martincic, Janja del Linz, William Gibson,  Estefania Lopez Tornay, Nika Zufic

Foto: Tomaz Gregoric, Jan Celeda, archiv autorů

Tzv. "byt s několika úrovněmi" je v pětipatrovém secesním domě z roku 1902 od architekta C. M. Kocha. Stojí ve frontě historického náměstí ve čtvrti, kde jsou obytné a polyfunkční budovy. Původně členěný byt je nově organizován jako otevřený prostor, kde namísto původních pokojů jsou funkční zóny s proměnlivými výškami prostoru.

 

 


V bytě zůstaly jen hlavní konstrukční zdi a příčky, a tak vznikl kontinuální prostor, který posiluje dojem jednotného subjektu, složeného ze subjektů menších. Úložné prostory a nábytke jsou vestavěny do podlahy a stěn, přičemž k propojování místností je použit vždy podobný materiál. K nepřetržitému toku prostoru jsou ještě přidány schody do prostoru pro spaní a do sprchy, které ukrývají další úložné prostory. Charakter původní architektury udržují původní dveře, okna a mnohé detaily, které byly jen repasovány.

 


dolní úroveň: půdorys (vlevo), původní půdorys (vpravo):


1. vstup
2. obývací pokoj
3. kuchyně
4. pracovna
5. toileta
6. koupelna
7. šatna
8. ložnice
9. balkón


řezy:

koncept

intervence do konstrukce

diagram úrovní

diagram úrovní 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*