Okolo Eiffelovky má vzniknout největší zahrada v Paříži

(ČTK) – V Paříži má kolem Eiffelovy věže vzniknout největší zahrada ve městě. Projekt nových „plic města“ s velkorysým rozpočtem 72 milionů eur (1,8 miliardy Kč), který představila starostka Anne Hidalgová, má být hotový do roku 2024, kdy se ve francouzské metropoli konají olympijské hry.

Plán americké architektky Kathryn Gustafsonové, který porazil tři další finálové návrhy, počítá s rozšířením pěších zón a zeleně v okolí slavné pařížské památky. Park se nově potáhne už od náměstí u paláce Trocadéro a na jeho druhém konci bude jako dosud vysoká vojenská škola École militaire na druhém břehu řeky Seiny.

Součástí zahrady o rozloze 54 hektarů má být i most přes Seinu, který podle představ architektky dostane trávník a stromořadí a uzavřen bude pro dopravu s výjimkou autobusů městské hromadné dopravy a záchranářských vozů. Pro ně bude vyhrazen boční pruh.

Eiffelovu věž si ročně přijde prohlédnout 20 milionů lidí, ale jen sedm milionů turistů na ni vystoupá. Většina návštěvníků se jen prochází kolem a symbol Paříže si fotí. Právě toto je důvod, proč se radnice rozhodla nechat upravit širší okolí věže. „Bude to výjimečná zahrada, v níž znovu uslyšíme zpívat ptáky,“ uvedla v úterý Hidalgová.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů, ateliéru Gustafson Porter + Bowman, najdete ZDE.
Další tři finalisté: 
Amanda Levete ( v týmu s Gross.MAx (GB)
Agence Ter (Fr) s Carlo Ratti Associati (It)
Koz Architects (Fr) s Atelier Roberta (Fr) a Junya Ishigami (Japonsko)
Více informací ZDE.Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Snad ten záměr uskuteční, pokud nebudou peníze vynakládat na jiné účely, např. opevnění věže se vstupem pod přísnou kontrolou proti teroristům. A policejní služby také nejsou zdarma. Město bude mít co dělat, aby se nezadlužilo příliš. Oprava Chrámu Notre Dame bude také drahá. A ekonomika stále klesá, daně to již nenaplní, i proto, že se nemohou moc zvedat. Dluh státu bude brzy nesplatný. Co dál, pan Macron to zvládne nebo odejde? Pokud to občanská válka nevyřeší jinak.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*