Okupace Mánesa chce změnit způsob, jakým výstavní síň funguje

(ČTK) – Symbolickou dvoudenní okupaci pražské výstavní síně Mánes zahájí dnes v poledne skupina umělců a teoretiků sdružená v iniciativě Mánes umělcům. Protestují proti fungování Nadace českého výtvarného umění, která Mánes provozuje. Požadují odstoupení členů správní rady nadace a její transformaci. Nadace pochybení při správě svého majetku popírá.


Akce se uskuteční na prostranství kolem Mánesa oba dva dny od 12:00 do 22:00, připraveny jsou přednášky a příspěvky umělců a teoretiků k tématu spolkové činnosti a jednání nadace, koncerty, taneční představení či čtení poezie. Program je připraven i pro rodiče s dětmi na dětském hřišti na Žofíně.

Protestní akce by podle pořadatelů měla upozornit na způsob vedení nadace, jehož výsledkem je údajně úpadek provozu významné tuzemské výstavní síně. Osud Mánesa je podle pořadatelů krajně nejistý také proto, že kvůli penězům potřebným na již zahájenou rekonstrukci Mánesa nadace převedla budovu na firmu, již založila. Organizátoři protestu se obávají, že budova postavená spolkem Mánes ve 20. letech může v případě nesplácení úvěru propadnout bankám.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*