(ČTK) – Obytný a obchodní dům s pasáží Černá růže, dívčí domoc YWCA, občanská záložna v Uhříněvsi, to jsou jenom některé z pražských staveb, pod kterými je podepsán architekt Oldřich Tyl. Do současné podoby Prahy se však vepsal především jako spoluautor Veletržního paláce – tuto velkorysou stavbu, považovanou za první rozsáhlejší realizaci funkcionalistického slohu v Evropě, projektoval společně s Josefem Fuchsem. Tyl, který patřil k nejvýznamnějším českým funkcionalistům 20. let minulého století, se narodil před 130 lety, 12. dubna 1884, v Ejpovicích u Rokycan.
Přední český architekt, urbanista a teoretik architektury Tyl vystudoval ČVUT v Praze. Byl průkopníkem nových konstruktivistických tendencí, vycházejících z využití železobetonových, ocelových a skleněných konstrukcí, které z technického hlediska dokonale ovládal. Zaváděl též velkoprostorová dispoziční řešení. Jeho technicky avantgardní stavby měly i přes svou strohost značnou výtvarnou úroveň a připomínají klasicistní kompozice. Byl rovněž zakládajícím členem a od roku 1920 předsedou Klubu architektů, předsedou Klubu za novou Prahu a spoluzakladatelem časopisu Stavba. Zemřel 4. dubna 1939.
Doplněno Stavbaweb:
TYL Oldřich (* 3. 1. 1884 Ejpovice, + 4. 4. 1939 Praha) – český architekt, urbanista a teoretik architektury
Oldřich Tyl, jeden z předních tvůrců české meziválečné architektonické avantgardy, vystudoval pozemní stavitelství a architekturu na české technice u Josefa Schulze. Po absolvování pracoval nejprve u Matěje Blechy, pak samostatně, později založil s architekty Terebou a Mikynou stavební závod TEKTA. Spoluzaložil i Klub architektů, jehož předsedou se stal roku 1920, inicioval vznik časopisu Stavba (1921) a byl předsedou Klubu za novou Prahu.
První Tylovy práce poznamenal kubismus (družstevní domy pod Vyšehradem v Nezamyslově ulici, 1922-23) a posléze purismus (dvojice penzionátů YWCA na Žižkově, 1923-26, respektive 1923-24). Získával tehdy většinou zakázky zdravotních a sociálních staveb (nemocnice na Kladně, chirurgický pavilón v Rakovníku, sirotčinec v Lounech). Obrat k funkcionalismu se projevil již na paláci Pražských vzorkových veletrhů v Holešovicích (1924-29), které navrhl spolu s Josefem Fuchsem. Tento palác byl vlastně první velkou funkcionalistickou realizací v celé Evropě; Le Corbusier ji v roce 1928 hodnotil jako stavbu, která ještě není architekturou. Dále vytvořil, vedle dalších staveb a návrhů, pasáž domu Černá růže (1929-33), který zároveň upravil, a penzionát YWCA v Žitné ulici (1923, 1926-29). Při této stavbě jeho společnost TEKTA použila špatnou technologii betonování skeletu, a objekt proto musel být v letech 1929-32 přestavěn; tato skutečnost přivedla společnost TEKTA k bankrotu. Přesto Tyl v Praze vybudoval ještě garáže v Trojické ulici (1929-33) a Kaulichův dům na Karlově náměstí (1932-34), které však nedosáhly kvality předešlých návrhů. Podobně jako další příslušníci avantgardy řešil Tyl i urbanistické problémy, zvláště pražské.
zdroj: Kdo byl kdo
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,