Olympijský park Soči – Letná 2014

Návrh parku zajistil ateliér ADR a program plánuje Michal Caban (doplněno Stavbaweb).


(ČTK) –
Pražský olympijský park na Letné se ještě podobá staveništi jako vedle zakonzervovaná stavba tunelu Blanka, ale každým dnem roste a 6. února, den před zahájením zimních her v Soči, přivítá první návštěvníky. Dnes už organizátoři zahájili mrazení prvních ledových ploch a uvažují i o malém skokanském můstku.

V Olympijském parku na Letné, který je prvním projektem dlouhodobé kampaně Českého olympijského výboru (ČOV) s názvem Česko sportuje, si lidé budou moci vyzkoušet na vlastní kůži většinu zimních olympijských disciplín a zároveň při tom i fandit.

"Hlavní atrakcí bude bruslařská dráha s ledovým rájem, což dohromady nabídne zhruba kilometr ohrazených cest, a snowpark pro snowboardisty. To jsou dominanty parku a tou další bude curlingové hřiště," řekl dnes při prohlídce novinářům Jan Plachý, sportovní manažer areálu. "Doufám, že to lidi nakopne, aby víc sportovali."

Stavba na Letné je ze sedmdesáti procent hotová. Ledové plochy jsou jasně patrné a z větší části je na nich položen mrazící "koberec", díky kterému se bude moci bruslit i v případě výrazného oteplení. Mráz v minulých dnech dovolil nastříkat dost technického sněhu potřebného pro běžecké lyžování s laserovou biatlonovou střelnicí.

"Chceme udělat rovněž ledový koridor, v kterém budou saně, boby a skeleton a lidi by si vyzkoušeli je i roztlačit a rozjet. A chceme postavit i malý skokanský můstek se skoky do deseti metrů. Doufám, že se nám to podaří," konstatoval Plachý.

"Nejnáročnější je koordinace staveb a sled prací, protože děláme hodně věcí a profesí najednou, děláme v zimě a především na území parku musíme dodržovat všechny předpisy a omezení s tím spojená. Třeba všechny stromy v ledových plochách budou obaleny a chráněny," řekl šéf organizačního výboru Petr Soukup.

Z olympijských disciplín v parku chybí pouze akrobatické a sjezdové lyžování. Pro malé děti ale bude připravena sjezdařská školička. Celková kapacita parku se odhaduje na deset tisíc lidí a pořadatelé očekávají každý den okolo pěti tisíc návštěvníků.

Při sportování bude na desítkách malých a dvou velkoplošných obrazovkách k vidění dění v Soči. "Navíc tady bude i vnitřní televizní okruh, a tak po Martině Sáblíkové třeba lidé uvidí bruslit sebe," řekla Zuzana Kalátová, mluvčí Olympijského parku.

Celý areál bude osvětlený a ČOV společně se jeho partnery bude stát maximálně 80 milionů korun. "Celková suma je závislá na počasí, ale rozhodně tuto částku nepřesáhne. Park spadá do kampaně 'Česko sportuje' a financování je rozděleno z části z dlouhodobého programu ČOV a od partnerů," doplnila Kalátová.

Olympijský park přivítá současné i bývalé sportovce, objevit by se měli hokejisté Sparty i Lva, fotbalisté Sparty a další osobnosti. Všední dny dopoledne budou patřit žákům základních škol, které uspěly v soutěži Moje olympiáda. Otevřeno bude každý den od 9:00 do 22:00, vstupné do 15 let je zdarma, jinak bude stát 50 korun.

Některá sportoviště (curling, hokej) si lze zarezervovat na webových stránkách www.http://olympijskypark.cz. Vybavení na sportování si mohou zájemci přinést vlastní, v omezené kapacitě bude možné si brusle či lyže zapůjčit v parku. Na hlavním pódiu se připravují koncerty, fun zóna a chybět nebudou stánky s občerstvením.www.olympijskypark.cz
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*