Ombudsman: Správní poplatky neodpovídají novému stavebnímu zákonu

Novému stavebnímu zákonu, platnému již od letošního 1. ledna, neodpovídají správní poplatky, které s ním souvisí.

Ministerstvo pro místní rozvoj na to v uplynulých dnech upozornil ombudsman Otakar Motejl. ČTK to řekla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Reakci ministerstva k Motejlovým výhradám ČTK zjišťuje.
Podle Motejlova úřadu by měl být zákon o správních poplatcích novelizován, aby se podařilo napravit všechny nesrovnalosti. S žádostí o novelizaci zákona se na ministerstvo obrátil i Svaz měst a obcí ČR. Odborníci připomínají, že zákon změnil některé postupy v řízeních vedených stavebním úřadem a zrušil původně užívané dělení staveb na drobné, jednoduché a ostatní.
„Zákon o správních poplatcích však na tyto změny nereagoval, a tak v praxi dochází k obtížné a často rozporuplné interpretaci sazebníku,“ uvedla mluvčí. Například takzvaná drobná stavba, která byla zvýhodněna nižší sazbou správního poplatku, už podle nového stavebního zákona neexistuje, přesto v sazebníku zůstává.
Některé části sazebníku správních poplatků jsou tedy v návaznosti na stavební zákon nepoužitelné. Na druhou stranu zde chybí jasně definované skupiny nově klasifikovaných staveb se zvýhodněnou sazbou. Zákon o správních poplatcích nezohledňuje ani některé nově zavedené úkony vykonávané na základě stavebního zákona – například oznámení záměru pro vydání územního souhlasu.
Novelizovat zákon o správních poplatcích by mělo být podle Motejla snahou ministerstva pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem financí.

 

Zdroj: ČTK, Vladimír Klepáč mol, 19. 12. 2007.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*