Oprava Arnoldovy vily v Brně

(ČTK) – Brněnští radní schválili podání žádosti o grant na opravu Arnoldovy vily v brněnské části Černá pole. Vila je od roku 2012 na seznamu nejohroženějších památek. Vedení města to oznámilo v tiskové zprávě.

Projekt na rekonstrukci vily, která stojí v sousedství již zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, má od podzimu stavební povolení a měl by přijít celkem na necelých 120 milionů korun. Muzeum města Brna, které má památku ve správě, nyní může se svolením rady města požádat o grant z takzvaných norských fondů. Město předpokládá, že se mu podaří získat 38,5 milionu korun.

„Pokud Muzeum města Brna získá dotaci, rekonstrukce by měla začít letos na podzim. S ukončením prací pak počítáme nejpozději do konce dubna 2024,“
uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.

Muzeum města Brna připravuje pro vilu mnohostranné využití. V přízemí lze pořádat přednášky či diskuse. Vznikne také Centrum dialogu, jež se zaměří na témata česko-německo-židovských vztahů. V plánu je kavárna, stálá expozice o historii vily, prostory pro krátkodobé výstavy, badatelna či archiv.

Dlouhá svažitá zahrada bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Projekt rekonstrukce počítá také s celkovou obnovou zahrady.

Doplněno Stavbaweb:
Vila stavitele Josefa Arnolda na ulici Drobného 26 byla druhou stavbou, realizovanou v rámci nejstarší brněnské vilové kolonie nad Lužánkami. Zároveň byla prvním objektem z trojice vil situovaných v hloubi dlouhých parcel mezi ulicemi Drobného a Černopolní.  Vila je situována v hloubi parcely nedaleko Fuhrmanovy, pozdějši Löw-Beerovy vily a na dohled z terasy a obytného prostoru vily Tutgendhat. Zřejmě v letech 1909-15 dala původně Arnoldovu vilu rozšířit a upravit v duchu art déco Cecílie Hože. Cecílie, Sestra Alfreda Löw-Beera, provdaná za brněnského advokáta a spolumajitele maloměřické cementárny Kornelia Hože, se stala majitelkou někdejší Arnoldovy vily v roce 1909.
Více…

V roce 2010 byla prohlášena kulturní památkou, o dva roky pak zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek ČR. V roce 2016 vznikl v Brně spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, který dohlíží na její záchranu a kompletní rekultivaci. Více zde: kcjosefaarnolda.cz
Fotogalerie

V současnosti je budova v havarijním stavu. Revitalizace budovy předpokládá památkovou obnovu exteriérových částí a rekonstrukci interiéru za účelem proměny její dosavadní funkce při zachování autentických prvků. Na základě realizované a odsouhlasené studie byla dokončena projektová dokumentace pro stavební řízení. Společné povolení (pro územní a stavební řízení) nabylo právní moci 13. září 2019. Více…
Autorem projektu je brněnský Atelier 99. Projekt na stránkách ateliéru najdete ZDE.

Podrobné informace o historii Arnoldovy vily najdete na stránkách Wikipedie


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*