Oprava Branického dvora v Praze 4 se oddaluje

V chátrajícím Dominikánském dvoře v Braníku měla vzniknout vysoká škola památkové péče a konzervace.


Praha 13. února (ČTK) –
Plánovaná oprava Branického dvora v Praze 4 stále nezačala. Nuselská radnice přitom před rokem vybrala investora a budoucího nájemce, smlouvu s ním ale dosud nepodepsala. Situace se podle starosty Pavla Horálka (ODS) dostala do slepé uličky, hledá se způsob, jak by investor vložil prostředky do majetku městské části. V objektu měla podle původních plánů vzniknout vysoká škola památkové péče a konzervace. Podle Horálka v současné době není jasné, zda se projekt podaří uskutečnit.

Městská část nemá dostatek peněz na to, aby chátrající památku opravila z vlastních prostředků. Náklady by totiž mohly dosáhnout 160 až 180 milionů korun. Opravu by proto měla zajistit společnost TCP – Vidoule, jejímž většinovým vlastníkem je hlavní město Praha. Společnost by zaplatila rekonstrukci, Branický dvůr by ale zůstal v majetku městské části. Investorovi by objekt pronajala.

„Řešíme nyní způsob, jakým by společnost vložila prostředky do majetku městské části. Zatím se nám nepodařilo nalézt vhodný právní model. Už jsme z toho trochu netrpěliví a nervózní,“ řekl ČTK Horálek. Doplnil, že pokud se nepodaří do konce března situaci vyřešit, městská část bude uvažovat o zrušení soutěže a vyhlášení nové. Není ale jisté, že by se pak podařilo sehnat investora, který by v památce zřídil plánovanou školu.

„Pokud to nebude škola, pak se obávám, že vyhraje záměr typu hotel nebo byty. To by nám bylo líto. Museli bychom zvážit, jestli touto cestou vůbec jít,“ poznamenal starosta.

Nuselská radnice už dříve odhadovala, že rok a půl potrvají jen projektové práce, zhruba stejnou dobu by pak měla trvat rekonstrukce.

Areál bývalého Dominikánského dvora pochází ze třetí čtvrtiny 17. století. V 60. letech minulého století byl prohlášen za kulturní památku. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761. Památka je ve špatném technickém stavu, městská část před časem opravila střechu a objekt zakonzervovala. Nechává ho také hlídat. Hlavní město dvůr městské části svěřilo v roce 1996.
 
Související články:
V Branickém dvoře vznikne vysoká škola památkové péče

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*