Oprava pavilonu v Havlíčkových sadech v Praze 2

Autorem projektu obnovy a dostavby je Jiří Javůrek.

Kvůli náročným restaurátorským pracím se prodraží oprava pavilonu v Havlíčkových sadech. Původně Praha 2 počítala s částkou kolem 45 milionů korun, nyní odhaduje, že rekonstrukce vyjde na 60 milionů korun včetně nové dostavby. Novinářům to dnes řekl místostarosta Jiří Paluska (ODS). Obnova by měla být dokončena v polovině příštího roku.

Původní plán podle Palusky počítal s tím, že stará část pavilonu se částečně zbourá a postaví znovu jako replika. To ale nebude možné. „Přijali jsme restaurátorský způsob obnovy pavilonu, který je sice velice šetrný, ale nesmírně drahý,“ poznamenal Paluska. Velmi drahá je podle něj také kanalizační přípojka, která vede přes polovinu parku.

O obnovu pavilonu usiluje městská část už zhruba osm let. Práce zbrzdily dlouhé diskuse o způsobu rekonstrukce i problémy s vydáním stavebního povolení. Rekonstrukce zahrnuje obnovu hrázděného zdiva, krovů, podlah, oken, dveří, střechy i vnitřních nástěnných maleb a dostavbu nového křídla.

V současné době už je část pavilonu opravena a začala se budovat nová přístavba, v které by měla vzniknout kavárna. „Novostavba bude mít také jedno podlaží pod zemí, kde budou uloženy technologie tak, aby se stavba dala využívat celoročně,“ dodal místostarosta.

Pavilon, který je součástí komplexu Gröbeho vily a zahrady Grébovka, byl postaven v 80. letech 19. století. Původně sloužil jako střelnice a kuželník. Je součástí Havlíčkových sadů. Tento hojně navštěvovaný park, který je kulturní památkou, převzala vinohradská radnice v roce 1999. Byl ve velmi zanedbaném stavu. Městské části se dosud podařilo opravit například Gröbeho vilu, Viniční altán, zděný plot a vstupní brány. V příštím roce se chystá také obnova grotty, kde by se měla konat představení pod širým nebem.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.10.2008

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o obnově a dostavbě pavilonu kuželny v Havlíčkových sadech,  vizualizaci a fotky stávajícího stavu  naleznete na webových stránkách autora projektu rekonstrukce architekta Jiřího Javůrka zde.

Objekt je nemovitou kulturní památkou s množstvím fresek, obnova probíhá jako restaurování uměleckého díla.

Více informací o Havlíčkových sadech naleznete zde.Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*