Oprava secesní kampeličky v Nečtinech na Plzeňsku

První červencovou sobotu se každoročně slaví Mezinárodní družstevní den. Jeho tradice započala v roce 1923. Pojďme se při této příležitosti podívat do malé obce Nečtiny na Plzeňsku. Nedávno zde byl opraven secesní dům, jehož historie je spojená s činností družstevní záložny neboli tzv. kampeličky.  Citlivou rekonstrukci ocenil před dvěma lety hejtman Plzeňského kraje ing. Josef Bernard v architektonické soutěži Stavba Plzeňského kraje.

Kampeličky přispěly na začátku 20. století k rozmachu českého družstevního hnutí. Vznikaly na principu solidarity nejen při velkých městech, ale i na maloměstech a v menších obcích, především za účelem financování zemědělského podnikání. Tak tomu bylo i v západočeských Nečtinech. Zdejší lidé se rozhodli vytvořit vlastní finanční soustavu, jež by jim byla ochotná půjčovat prostředky, které si do ní předtím sami vložili. Nová peněžní instituce si žádala samostatné prostory, a tak byl v roce 1912 v centru obce postaven dominantní objekt s číslem popisným 60. Reprezentativní podobu mu propůjčila secesní výzdoba.  Kromě kampeličky byly v domě zřízeny i nájemní byty.

Kampelička v Nečtinech fungovala do konce 2. světové války, poté se do objektu nastěhoval obchod se smíšeným zbožím. Po roce 1989 byl dům dlouhodobě nevyužívaný a začal chátrat. Svým zanedbaným stavem se postupně stal nebezpečným pro kolemjdoucí a projíždějící automobily. 

V roce 2013 odkoupila dům ve značně zchátralém stavu obec Nečtiny. Rozhodla se ho opravit a nadále využívat k nájemnímu bydlení.  Jako většina obcí v republice se i Nečtiny potýkají s úbytkem trvalých obyvatel a nabídka kvalitního bydlení za přijatelnou cenu je nesporně jedním z opatření k odvrácení tohoto nepříznivého stavu.

Cílem rekonstrukce byla oprava se zachováním prvků původního stavebního stylu domu v kombinaci s kvalitním stavebně technickým řešením a nadstandardním vybavením. Dnes, po opravě, jsou v domě 4 nájemní byty o celkové ploše 265 m2. V přízemí domu je připraven komerční prostor se samostatným bezbariérovým přístupem o celkové podlahové ploše 101 m2.

Dva byty byly vybudovány v prvním nadzemním podlaží, dva mezonetové byty vznikly v podkroví. „Oprava objektu zahrnovala také kompletní rekonstrukcí členité mansardové střechy s arkýři. Namísto alpských tašek se na střechu vrátil původní typ krytiny z bobrovek. Na základě poptávky a dobrých referencí byl vybrán model keramické (pálené) tašky Opál od BRAMACU,“ vysvětluje starosta obce Nečtiny ing. Jiří Křemenák. Opál se v posledních letech těší u odborné veřejnosti stále větší oblibě, ať už kvůli minimálním tvarovým odchylkám a hladkému povrchu tašek, nebo kvůli špičkové jakosti použité keramiky a rovnoměrně propálenému keramickému střepu. Nová střešní krytina Opál nechala vyniknout tvarovou rozmanitost mansardové střechy a stala se skutečným šperkem celého objektu.

„I přes zateplení fasády se projektantům podařilo udržet její secesní vzhled včetně drobných geometrických ornamentů. Původní stavební styl připomínají i některé architektonické prvky uvnitř domu jako např. dlažby schodišťových podest,“ dodává starosta Jiří Křemenák. Nutno dodat, že obec by mohla jít pro mnohé příkladem: Přestože se na dům č. p. 60 nevztahovala památková ochrana, investor přistupoval k rekonstrukci citlivým a zodpovědným způsobem. 

podle podkladů společnosti BRAMAC


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*