Oprava Velkého náměstí v Hradci Králové by mohla začít v roce 2016

(ČTK) – Rekonstrukce Velkého náměstí v historickém centrum Hradce Králové by mohla začít v druhé polovině roku 2016. Náměstí by mělo město opravit podle návrhu ARN studia architekta Jiřího Krejčíka. Jeho návrh náměstí dělí na část živou s parkováním, podloubím a restauracemi a na klidnější část odpočinkovou, které dominují církevní budovy na jižní straně.

Současný stav na Velkém náměstí
Současný stav na Velkém náměstí “ ARN studio – Ing. arch. Jiří Krejčík
Vizualizace ARN studio — Ing. arch. Jiří Krejčík
Podle odhadů by stavba měla trvat zhruba dva roky a stát má 150 až 200 milionů korun. Novinářům to 14. ledna řekl primátorův náměstek Jindřich Vedlich (TOP 09).

Město na konci loňského roku podalo žádost o územní rozhodnutí. "Pokud nedojde k odvolání, mohlo by být v pololetí územní rozhodnutí pravomocné," řekl Vedlich. Město už pracuje na přípravě tendru na zpracovatele dokumentace pro stavební povolení. Po jejím dokočení radnice zažádá o stavební povolení a začne s přípravou výběrového řízení na zhotovitele. "Zhotovitele stavby bychom mohli vybrat v druhé polovině roku 2016. Opakuji, že pokud bude odvolání do územního rozhodnutí či stavebního povolení, tak se harmonogram řádově o měsíce prodlouží," uvedl Vedlich.

Zahájení rekonstrukce náměstí v posledních letech znemožňovaly chybějící souhlasy vlastníků nemovitostí u náměstí. Například loni v březnu radnici chybělo 39 souhlasů. "Nyní nám chybí tři souhlasy, jsou to lidé, se kterými jednáme o jejich požadavcích," řekl Vedlich.

Hradecká radnice usiluje o stavbu mnoho let, na investici mělo město i evropskou dotaci. Z obavy, že nestihne termín daný dotací, dotaci 125 milionů korun v roce 2012 vrátilo.

Doplněno Stavbaweb:
Z autorské zprávy – ARN studio – Ing. arch. Jiří Krejčík

Naše koncepce řešení vychází ze snahy potvrdit historickou stopu tohoto místa a navázat na jedinečnou atmosféru bez historizujících parafrází. Současným výtvarným jazykem reflektovat stav ukrytý ve vrstvách historie. Spojnice dvou městských bran na západní a východní straně vytvářela od dávnověku hlavní cestu napříč opevněným pahorkem a byla živnou tepnou pro obchod, který vzkvétal především na její severní straně. I v našem návrhu je tato cesta hlavní kompoziční osou, komunikační páteří celého řešení. Vnímáme ji však jako součást rozlehlé plochy náměstí. Její směr je zvýrazněn řadou sloupů a odlišnou strukturou dláždění a podélným odvodňovacím žlabem z kamenných desek Prostor mezi sloupy vymezuje plochy pro parkování osobních vozidel. Plocha na sever od této osy je území s čilým městským životem, místem pro obchod a shromažďování. Parter v podloubí i mimo něj dává této straně předpoklady pro vznik dalších aktivit, pro posílení vzájemné komunikace mezi lidmi. Slunce v zahrádkách příjemných kaváren přímo vyzývá k posezení a přátelským schůzkám. Na tomto místě může člověk přijít do kontaktu s ostatními lidmi a se společností, jejíž je součástí. Zde může na vlastní oči vidět, prožívat, být viděn a účastnit se. Plocha na jih od kompoziční osy má více oficiální charakter. Převažují budovy bez obchodního parteru. Je to strana zasvěcená zejména duchovnímu světu. Stávající stromová alej před bývalou jezuitskou kolejí je v našem návrhu revitalizována a rozšířena – vytváříme zde novou promenádní cestu. Jsme si vědomi toho, že z historického hlediska byla zeleň na veřejných prostranstvích ve výrazné menšině. Přesto se snažíme v tomto směru reflektovat potřebu „zobytnění“ velkého centrálního prostoru a tento nový prvek do tohoto místa umístit. Nová promenáda má přímou vazbu na prstenec terasových zahrad lemující střed starého města. Lavičky a drobný městský mobiliář dávají této straně spíše lázeňský charakter.

(zdroj: text i vizualizace: Hradec Králové / Revitalizece Velkého náměstí)

Vítězný projekt soutěže z roku 2009 najdete na stránkách autorů Studia ARN ZDE.

Nadhled na Velké náměstí
Noční pohled

Souvisejíc články:
Hradec Králové historické Velké náměstí zatím opravovat nebude 10.5.2012

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*