Oprava vily Tugendhat začne asi v únoru, radní Brna vybrali firmu

Fotogalerie ke článku (1)

VILLA TUGENDHAT

VILLA TUGENDHAT
Celá fotogalerie (1)

Brno 5. ledna (ČTK) - Obnova jediné brněnské památky zapsané v seznamu UNESCO - vily Tugendhat - začne asi v únoru. Radní dnes potvrdili, že výběrové řízení vyhrála s částkou 146 milionů korun firma Unistav. ČTK to řekl primátorův náměstek Ladislav Macek (ČSSD). Firmu městská rada vybrala po letech sporů o tom, kdo zrestaurování vily vyprojektuje, i jak se bude postupovat. Oprava měla začít záhy po zápisu památky na seznam UNESCO v roce 2001. Kvůli odkladům dospěl například stav kanalizace i střechy do havarijního stavu.

Macek věří, že nyní už nutnou obnovu památky nic nezablokuje. Do konce ledna by primátor měl s vybranou firmou podepsat smlouvu. Stavbaři by si pak v únoru mohli vilu převzít. Pracovat by tam měli asi dva roky.

Se zablokovaným záměrem opravy radnice pohnula na poslední chvíli. Památkáři už Brnu jako majiteli objektu vyměřili, dokdy musí které jeho části opravit. První termíny vyprší letos. Kdyby se přitom nepodařilo zakázku na komplexní zrestaurování uskutečnit, musela by radnice objednávat ve zrychleném režimu opravy jednotlivých havarijních stavů. Podle Macka by to stavbu prodražilo i zkomplikovalo.

Výběr firmy uvítal i vedoucí památkového odboru na krajském úřadu Tomáš Drobný. Věří, že když radnice zvolila dodavatele, začne i restaurování samotné. Právě krajský úřad Brnu termíny opravy stanovil. Drobný však dnes připustil, že jejich dodržení je obtížně vymahatelné, za nesplnění nelze například vyměřit pokutu. Kraj by mohl opravy sám zajistit a pak dát účet vlastníkovi k úhradě. "Když budou mít firmu a budou to uskutečňovat, tento postup nenastane," uvedl Drobný.

Na brněnské radnici budou nyní čekat, zda se neodvolá některá z neúspěšných firem. Do výběrového řízení se jich přihlásilo pět, dvě výběrová komise vyřadila kvůli nesplnění požadavků. Podle Macka nyní firmy do tří dnů dostanou vyrozumění o výsledku výběrového řízení. "Následuje patnáctidenní lhůta na odvolání," uvedl. Zda možnosti některá z firem využije, lze podle něj těžko předjímat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím žádný podnět neobdržel, řekl dnes ČTK mluvčí Kristián Chalupa.

Vilu Tugendhat navrhl pro pozemek v Brně-Černých Polích architekt Ludwig Mies van der Rohe koncem 20. let minulého století. Vila určila nová měřítka moderního bydlení. Objekt měl i originální vybavení interiéru, například řešení koupelen i topení. Původní majitelé ve vile žili osm let, než uprchli před nacistickým režimem. Za války i po ní měla vila různá využití, v 80. letech byla nepříliš ohleduplně zrekonstruována. V 90. letech v ní čeští a slovenští politici jednali o rozdělení federace.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*