Opravená poliklinika si vysloužila nominaci na cenu památkářů

Cenu Rudolfa Eitelbergera chce udělovat sdružení Za krásnou Olomouc.

Oprava historické budovy olomoucké polikliniky SPEA v centru města je nominována do prvního ročníku Ceny Rudolfa Eitelbergera, kterou chce udělovat sdružení Za krásnou Olomouc. Za příklad citlivé obnovy historického objektu považuje rekonstrukci i Eva Navrátilová z olomouckého Národního památkového ústavu. Památkáři ocenili loni provedené opravy také u dalších historických objektů.

„Odborníky na opravě polikliniky potěšilo nahrazení původních dřevěných kastlových oken přesnými kopiemi,“ uvedla Navrátilová. Na druhé straně podle ní nebylo šťastné nahradit vchodové dveře prosklenou stěnou s automatickým otvíráním.

Za hodnotné nebo alespoň přijatelné z hlediska památkové péče lze podle Navrátilové považovat celou řadu dalších stavebních prací loňského roku. „Patří k nim opravy památkově chráněných domů v Lafayettově ulici, kde byl restaurován například renesanční portál a barokní výplně dveří, nebo ve Ztracené ulici, kde byly adekvátně opraveny fasády, repasována deštěná okna a kde celková rekonstrukce respektovala všechny hodnotné prvky původně gotického a v průběhu staletí přestavovaného objektu,“ vyjmenovala Navrátilová.

Spokojeni byli památkáři v Olomouci také s dílčími úpravami domů na Horním náměstí, na nichž byla restaurována štuková výzdoba. Uznání si podle Navrátilové zaslouží i oprava fasády a výměna oken domu v Úzké ulici, který se nyní více blíží své secesní podobě.

Cenu Rudolfa Eitelbergera udělí sdružení Za krásnou Olomouc za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky letos poprvé. Podle Martina Horáčka se veřejnost příští týden dozví, kdo skleněnou plastiku od výtvarníka Jaroslava Koléška získal. Dvanáct nominovaných staveb letos výjimečně mapuje období od listopadu 1989. Od příštího roku bude cena striktně výroční. Mezi nominovanými je kromě polikliniky například obchodní dům Senimo, budova Muzea umění, správní budova Povodí Moravy, dům U Zlaté štiky nebo obnova Horního náměstí s Ariónovou kašnou.

Rudolf Eitelberger von Edelberg žil v 19. století. Byl olomouckým rodákem a spoluzakladatelem dějepisu umění a památkové péče v rakouské monarchii.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.2.2009

Doplněno Stavbaweb:
TZ“ Cena Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu
a péče o památky v Olomouci a na Olomoucku za léta 1990—2008″
 – Nominované stavby a zdůvodnění – naleznete zde a další informace na stránkách o.s. Za krásnou Olomouc zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*