Opravený Rothschildův zámeček v Ostravě se otevře veřejnosti

Kulturní památka Rothschildův zámeček v průmyslovém areálu ostravských Vítkovic se v pátek poprvé otevře široké veřejnosti.

Lidé si prohlédnou, jak dopadla jeho rekonstrukce, která včetně opravy tří přilehlých budov stála zhruba 120 milionů korun. V novém sídle strojírenské skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP pak budou moci využívat opravenou galerii, v níž se nachází knihovna se studovnou.
Rothschildův zámeček z roku 1848, v minulosti sídlo generálních ředitelů Vítkovic, mohou lidé navštívit v rámci tradičního Dne otevřených dveří. Všechny sály budou v pátek otevřeny od 7:30 do 18:00. Interiér zámečku je zařízen nejen v duchu empíru, z něhož se dochovaly jen dřevěné schody či okenní kliky, ale i secese, kubismu nebo socialistického realismu.
Místnost věnovaná právě tomuto období je v zámečku perličkou. Architekti do ní přesunuli celé kancelářské stěny z 50. let minulého století. Nechybí ani unikátní kulatý stůl na elektrické ovládání, na němž se dokola otáčela vodka při jednáních se sovětskými soudruhy. Totalitní atmosféru umocňují portréty „vůdců socialismu“ – od Fidela Castra až po Gustáva Husáka.
Lidé si mohou prohlédnout také první patro zámečku, kde sídlí vedení a administrativa Vítkovic. Interiéry jednacích místností zdobí nedávno zakoupené obrazy ze sbírky někdejšího ředitele Vítkovic Oskara Federera. Druhé patro památky se po opravách proměnilo ve sbírku výtvarného umění, která patří generálnímu řediteli strojírenských Vítkovic Janu Světlíkovi.
Od 7:30 do 14:00 se lidé dostanou vstupem číslo 30 také do provozu, kde tvoří výtvarníci z celého světa velkoformátové smalty. Na sympoziu Smalt Art VÍTKOVICE bude vystavena ojedinělá interaktivní stěna Federica Díaze, který pracuje s moderními technologiemi.
Kromě umění si mohou návštěvníci Vítkovic tradičně prohlédnout i výrobu. Přístupné budou prostory společnosti VÍTKOVICE Heavy Machinery, kde vznikají obří zalomené hřídele pro zaoceánská plavidla, unikátní mostní konstrukce i velké důlní stroje. Ve společnosti Vítkovice Cylinders bude otevřena nová hala na výrobu lahví pro pohon aut zemním plynem a vodíkem.
Organizátoři Dne otevřených dveří očekávají, že ve Vítkovicích stráví páteční den až 20.000 lidí. Nejnavštěvovanějším místem bude zřejmě bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic, přezdívaný jako ostravské Hradčany, který se loni dostal na vznikající seznam Evropského kulturního dědictví.


Zdroj: ČTK, Hana Halfarová sap, 28. dubna 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*