Oranžerie dobříšského zámku se promění v multifunkční centrum

(ČTK) – Oranžerie v areálu dobříšského zámku se má do poloviny roku 2020 proměnit v multifunkční centrum. V opraveném objektu se budou konat přednášky a výstavy nebo restaurovat sochy. Rozsáhlá rekonstrukce, která začala naplno před rokem a půl, se zaměřuje i na francouzský park. Náklady jsou kolem 98 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, řekl ČTK ředitel zámku Pavel Krejcárek.

Návštěvníci si v obnovené oranžerii prohlédnou ukázky zámecké zeleně a počítá se i s prostorem pro rodiny s dětmi. V části objektu vznikne kamenosochařská dílna, kde by se měla celoročně restaurovat sochařská výzdoba zámeckého parku od Františka Ignáce Platzera.

Ve francouzském parku se dočkají rekonstrukce všechny opěrné stěny, jež by se podle Krejcárka jinak do deseti let zřítily. V plánu je také výsadba zeleně a oprava kanalizace i závlahového systému, který je desítky let starý a špatně funguje. Pomyslnou třešničkou na dortu má být koncem roku 2020 obnovení iluzivní malby na stěně oranžerie. „To už by se mohlo dělat při otevření parku,“ uvedl Krejcárek.

Koncentrace prací je podle něj obrovská, bez evropské dotace by opravy trvaly asi 20 let. Spuštění projektu však nebylo vůbec jednoduché a zahrnovalo vypsání osmi výběrových řízení, z nichž každé si vyžádalo zhruba půlroční přípravu.

Rokokový zámek s výraznou fasádou byl původně v rukou Colloredo-Mannsfeldů, po druhé světové válce se stal kulturním majetkem státu a byl využíván jako Domov spisovatelů. V současnosti ho opět vlastní rodina Colloredo-Mannsfeldů a je přístupný i veřejnosti, která má na výběr z několika prohlídkových okruhů. Návštěvníci si mohou prohlédnout i takzvaný spisovatelský pokoj, připomínající období, kdy památka sloužila literátům. „Nebyli tady pouze lidé, kteří psali jen pro stranu a vládu. Má to ohromný potenciál do budoucna,“ míní Krejcárek.

Součástí zámku je také muzeum s expozicí hraček, hotel a restaurace, pořádají se v něm svatby a koncerty a je vyhledávaný i filmaři. V zámeckém areálu se natáčeli například Šanghajští rytíři s Jackie Chanem v hlavní roli nebo Nesmrtelní s Lorenzem Lamasem, pro své pohádky si ho vybral režisér Zdeněk Troška a nyní v jeho prostorách vzniká zahraniční snímek s vánoční tematikou.

Doplněno Stavbaweb:
2016 – 2/2020 probíhá realizace projektu: Zámek Dobříš – Revitalizace zámecké oranžérie a Francouzského parku, který je spolufinancován Evropskou unií. Cílem projektu je celková revitalizace zámecké oranžérie a obnova iluzivní malby, restaurování 4 soch, obnova Francouzského parku a digitalizace památky. 

Na rozvoji areálu zámku se několik let podílel pan Ing. arch. Libor Sommer, jenž byl i hlavním tvůrcem návrhu revitalizace francouzského parku (a opravy velkého skleníku), který ale v roce 2018 zemřel. Na odborných pracích ho zastoupuje jeho manželka, Ing. arch. Martina Sommerová.
Rozhovor s Pavlem Krejcárkem o rozsáhlé revitalizaci najdete ZDE.

Dodavatelem stavby je společnost VPP Group a. s. – více ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*