Oranžerie Čerčany

Stavba oranžerie vznikla na objednávku manželského páru, jako součást velké, parkově upravené zahrady, která byla založena ve 30. letech minulého století u rodinné vily. Návrh ideově vychází ze starých zámeckých oranžerií, které byly jednoduchými a velkorysými stavbami – jakýmisi galeriemi rostlin. Snahou bylo vytvořit objekt, který i přes malé rozměry zachytí část oné velkorysosti a jednoduchosti starých oranžerií. Stavba, která naváže na kompozici zahrady, na její proměnnou barevnost, a která se stane místem pro odpočinek.
Oranžerie je umístěna na nejvyšším místě mírně svažité zahrady, téměř v ose záhonu růží, který tvoří předprostor vily. Poloha vychází z orientace ke světovým stranám a také z umístění vzrostlých stromů. Tvar stavby je odrazem vnitřního prostorového uspořádání, které podléhá volbě různě velkých rostlin pěstovaných v oranžerii. Navrhli jsme konglomerát tří prostorů, které mají jinou výšku a šířku, ale jsou spojeny pravidelným rastrem nosných rámů. Vnitřní prostor je vlivem měnící se výšky, šířky a úhlu oslunění nečekaně bohatý. Vstup je umístěn do střední dvorany s prosklenou střechou. Na dvoranu navazují dvě nižší křídla s plnou střechou. Zadní plná, masivní stěna tvoří pozadí pro pečlivě vybranou skladbu rostlin – juky, olivovníky a citrusy.
Konstrukci tvoří 11 tuhých rámů, zavětrovaných zadní stěnou a střechou. Stavebním materiálem oranžerie je červený cedr. Prvotní představa pracovala s masivním materiálem, který byl vnímán jako zásadní pro atmosféru stavby. Dřevo dává stavbě archetypální vzhled a navazuje na podzimní barevnost zahrady. Podzim je období, kdy se část rostlin přesouvá do interiéru oranžerie a stavba začíná opravdu žít.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*