Oranžerie na Sychrově

Oranžerie tvoří architektonickou dominantu zámeckého parku a uzavírá středovou osu. Tato stavba stylově nezapadá do gotizujícího charakteru sychrovského zámeckého areálu, protože je vybudována ve stylu italské novorenesance. Byla realizována na základě projektu Josefa Pruvota, který byl schválen knížetem Kamilem Rohanem roku 1852. Hlavní průčelí tvoří po celé délce arkádová chodba, která je přístupná ze tří schodišť oválného půdorysu. Všechna tři křídla jsou přístupná portiky, tvořenými jednou arkádou. Zeď nad ní vrcholí trojúhelníkovitým štítem, který je kryt sedlovou střechou podepřenou dřevěnými konzolami. Sloupy nesoucí arkády mají hladké dříky s jednoduchou patkou a s vegetabilními hlavicemi. S těmito sloupy korespondují na protilehlé stěně pilastry. Jednotlivé úseky arkád jsou zaklenuty křížovou klenbou. (Zdroj: Zámek Sychrov)

Obnova sychrovské oranžerie se chýlí k závěru, otevře se na jaře
Sychrov (Liberecko) 15. ledna (ČTK) – Obnova oranžerie v areálu sychrovkého zámku se zvolna chýlí ke konci. Rekonstrukce, která budově z první poloviny 19. století vrací původní vzhled, vstoupila do závěrečné fáze a památkáři chystají její slavnostní otevření. Nyní se plánuje na druhou polovinu dubna. Veřejnost si pak rekonstruovanou oranžerii bude moci prohlédnout zřejmě v květnu.


Oranžerie by měla mimo jiné sloužit k pořádání kulturních, společenských či gastronomických akcí. Podle ředitele libereckého pracoviště Národního památkového ústavu Miloše Kadlece už hlavní část rekonstrukce skončila a restaurátoři nyní pracují například na obnově výmalby nebo dřevěných prvcích.

"Práce je v těchto horších klimatických podmínkách naplánována zhruba do poloviny března. Veškeré interiérové zařízení oranžerie, včetně replik lustrů, už máme připraveno," uvedl Kadlec, podle kterého budí rekonstrukce oranžerie pozornost nejen turistů, ale i místních, kteří se loni mohli s průběhem prací seznámit.

"Zájem lidí je poměrně velký a myslím, že se to odrazí i na návštěvnosti. Chystáme na první rok řadu zajímavých programů, které by měly spojovat jak kulturu, tak zážitek gastro-kulinářský," doplnil Kadlec.

Sychrovská oranžerie byla postavena v letech 1831 až 1835. Její obnova vyjde na zhruba 16 milionů korun a z podstatné části je financována z takzvaných norských fondů.

Zámek Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v Česku a je také národní kulturní památkou. Jeho sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu založil kníže Kamil Josef Rohan, který také nechal v polovině 19. století původně barokní zámek postavený v letech 1690 až 1693 přestavět do romantické novogotické podoby.

Zámek je pro veřejnost přístupný celoročně a je také nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje. Loni si jej prohlédlo dohromady 122.522 lidí, meziročně o 1401 víc. V celkovém součtu přitom v Libereckém kraji památkám spravovaným Národním památkovým ústavem návštěvníků ubylo.

Oranžerie na Sychrově – PDF

Související články:
Sychrovská oranžerie se opravuje

Neorenesanční oranžerie Sychrov - s arkádovou chodbou postavena roku 1852 (foto: Ivana Filipová )

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*